2012. december. 17. 10:26 MTI Utolsó frissítés: 2012. december. 17. 10:26 Világ

A palesztinok szerint a fegyveres harc vezethet a megbékéléshez

A palesztinok döntő többsége győzelemként könyvelte el ENSZ státusuk magasabb szintre emelését és Izrael novemberi gázai hadműveletének kimenetelét egy friss rámalláhi közvélemény-kutatás szerint.

Az Arab Világ a Kutatásért és a Fejlesztésért (Arab World for Research & Development - AWRAD) nevű intézet december elején végzett és a hét végén közzétett felmérése szerint a palesztinok több mint 80 százaléka úgy véli, győzelmet jelent számukra az ENSZ-ben státusuk "nem tagállami megfigyelő állam" szintre emelése és a Gázai övezet elleni izraeli hadműveletet lezáró tűzszünet. 

A gázai konfliktus 88 százalékuk szerint azt bizonyítja, hogy a fegyveres harc a palesztin függetlenség elérésének leginkább célravezető módja, és az 87 százalékuk szerint egyben megbékéléshez és a palesztin egységhez is vezethet. A Ciszjordániában és a Gázai övezetben megkérdezett 1200 palesztin döntő többsége, 85 százaléka szerint az ENSZ-beli szavazás győzelmet jelent számukra. 

A válaszadók 79 százaléka azt reméli hogy a szavazást kézzelfogható előrelépés követi a palesztin függetlenség felé, 85 százalék szerint erősödött általa a Palesztin Hatóság, és 79 százalék szerint a nemzetközi szervezet döntése Mahmúd Abbász elnök békés módszereinek győzelmét is jelenti. 78 százalékuk szerint ugyanakkor a határozat izraeli büntetőintézkedéseket, Izrael ciszjordániai terjeszkedésének fokozását is maga után vonja, 57 százalék szerint károkat is okozhat Ciszjordánia gazdaságának. A megkérdezettek fele viszont úgy vélte, hogy a gázai konfliktusok nem okoznak valódi változásokat a palesztin ügyekben. 

A közvélemény-kutatás alapján a két palesztinokat érintő esemény nyomán 80 százalék fölé emelkedett Abbász és Iszmail Haníje gázai miniszterelnök elfogadottsága, és pártjaik népszerűsége is nőtt. A palesztinok negyede ugyanakkor a kutatásban felsorolt politikusok közül senkit sem tartott alkalmasnak a palesztin elnöki poszt betöltésére.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.