A Gázai övezet amerikai kisajátításának „őrült” ötlete bombaként robbanhat az ingatag Közel-Keleten. A tervet Izraelben nem utasították el, az arab országok azonban tartanak a palesztin radikalizmustól.
Sokkolta a világot Donald Trump legutóbbi hajmeresztő javaslata: az USA vegye át a Gázai övezetet, telepítsék ki az ott élő több mint 2 millió palesztint, és varázsolják a tengerparti sávot a Közel-Kelet Riviérájává. Szaúd-Arábia nyomban elítélte az elképzelést, és közölte, palesztin állam nélkül nincs kiegyezés Izraellel. Trump nemcsak az USA eddigi közel-keleti politikájával megy szembe, de a nemzetközi jog védelmezése helyett a hódító zsarnokoknak kedvez.
Nagyszabású hadműveletekbe kezdett Izrael Ciszjordániában, ahol fokozódik a palesztinok és az izraeli telepesek közötti erőszak, ráadásul a palesztin frakciók egymással is véres csatákat vívnak.
Nem kétséges, hogy a szabadulók között lesznek olyanok, akik ugyanott folytatják az erőszakot, ahol abbahagyták, vagy még erőszakosabbá válnak. De olyanok is vannak, akiknek teljesen megváltozik a viszonyuk az izraeliekhez és Izraelhez is. Sokszor egyetlen gesztus is elég a változáshoz. Van olyan palesztin kollégám, aki a börtönben megnézte a Schindler listáját – ez indította el a békeaktivistává válás útján, aki képes és akar az izraeliekkel együtt dolgozni a mindenki számára jobb jövőért. Vélemény.
Izraelnek a Gázai övezetben a Hamászt megroppantani sikerült, de megsemmisíteni nem, politikai kiút viszont nem látszik, mert Benjamin Netanjahu kormánya még a lehetőségekről sem gondolkodik.
Izrael a Hamászt legyőzte, mostantól az északi frontra összpontosít, ahol küszöbön áll bevonulása Libanonba a Hezbollah ellen – nyilatkozta a HVG-nek Amir Avivi izraeli nyugalmazott dandártábornok. Szerinte a győzelemhez vezető úton aranykor vár a bibliai jelentőségű pillanathoz érkezett zsidó nemzetre. Avivi a biztonsági körökben befolyásos Izraeli Védelmi és Biztonsági Fórum (IDSF) alapító-vezetője, jobboldali cionista nézeteiről ismert, a Jerusalem Post tavaly a világ legbefolyásosabb 50 zsidó személyisége közé választotta. Az interjú a Hezbollah elleni csipogós támadás és Haszan Naszrallah, a Hezbollah vezetőjének szeptember 27-i likvidálása előtt készült.
15–20 éve létező e-mail-fiókjukhoz, valamint minden kapcsolt szolgáltatásukhoz veszítik el hozzáférésüket a palesztinok, a Microsoft azonban állítja, ennek semmi köze ahhoz, hogy ki hová telefonál.
Míg Palesztina földrajzi elnevezésének gyökere az ókorig nyúlik vissza, történészek a palesztin nemzettudat kialakulásának kezdetét a XIX. század első felére teszik.