15–20 éve létező e-mail-fiókjukhoz, valamint minden kapcsolt szolgáltatásukhoz veszítik el hozzáférésüket a palesztinok, a Microsoft azonban állítja, ennek semmi köze ahhoz, hogy ki hová telefonál.
Érdemi indoklás nélkül felszámolja a Microsoft azon palesztinok teljes digitális életét, akik Gázába telefonálnak haza a Skype használatával – írja a BBC.
A palesztinok körében népszerűnek számít a Skype, ugyanis külföldről – például az Egyesült Államokból – a hagyományos mobilszolgáltatókkal Gázába telefonálni költséges, a kizárólag internetalapú megoldások pedig Gázában nem mindig működnek a háború miatt. A Skype fizetős verziója azonban egy költséghatékony megoldásnak számít, ráadásul a telefonhívások Gázában a hagyományos mobilhálózatokon csörögnek ki, így internetkimaradás esetén is elérhetők az ott élő emberek.
Az Egyesült Államokban élő Salah Elsadi ugyanakkor áprilisban azt tapasztalta, hogy egyszerűen kizárták a Skype-ból – sőt, minden szolgáltatásból, mely a kapcsolt Microsoft Hotmail (Outlook)-fiókjához tartozik.
Ez súlyos csapás, főleg egy 15 éve használt fiók esetében; Elsadi elmondása szerint a banki szolgáltatásaihoz sem fér hozzá, lévén az is ehhez az e-mailhez volt kapcsolva. A Microsoft annyit közölt csak vele, hogy megsértette a felhasználási feltételeiket – de hogy pontosan melyeket, azt nem fejtették ki. A férfi elmondása szerint nagyjából 50 formanyomtatványt kitöltött, és sokszor próbálta hívni is a céget, eddig eredménytelenül.
A BBC szerint Salah Elsadi messze nincs egyedül ezzel: a brit közmédia 20 külföldön élő palesztinnal beszélt, akik ugyanerről számoltak be – de a valós szám ennél is magasabb lehet. Az érintettek úgy gondolják, a Microsoft tévesen a Hamász terrorszervezet tagjaiként azonosíthatta őket, ám állítják: semmi közük hozzá.
A Microsoft a brit közmédia érdeklődésére nem adott konkrét választ, csupán annyit közölt: nem blokkolnak hívásokat, vagy tiltanak ki felhasználókat régiós okokból, csak amiatt, ahonnan (és ahová) telefonálnak – csak ha felmerül valamilyen csalárd tevékenység gyanúja. Az érintetteknek a fellebbezést ajánlották.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.