Sok háborús övezetben megfordult, de a gázait tartja a legszörnyűbbnek az ENSZ főbiztosa

3 perc

2024.09.22. 10:00

Több időt töltött válságok sújtotta országokban, mint hazájában Philippe Lazzarini, az ENSZ palesztinokat segítő ügynökségének vezetője.

Már nem élvez diplomáciai mentességet Philippe Lazzarini, az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynökségének (UNRWA) főbiztosa, amikor Jordániából Ciszjordániába, illetve Jeruzsálembe utazik. Csomagjait átvizsgálják, és csak egy hónapra kap vízumot a zsidó államtól. Az utóbbi években általában Ammánban lakó svájci-olasz diplomata korábban simán átjutott az Izrael által ellenőrzött jordániai–palesztin határátkelőn, az Allenby hídon, sőt a Hamász tavaly október 7-én elkövetett terrortámadása előtt folyamatosan egyéves izraeli tartózkodási engedély birtokosa volt.

Az UNRWA 75 éves történetében ilyen még nem fordult elő

– panaszkodott a szigorításra a 60 éves humanitárius szakember. Jelezve, hogy ő és az UNRWA példátlan izraeli támadás célpontjává vált.

Humanitárius katasztrófát idézhet elő, hogy Izrael terrorizmussal vádolta egy ENSZ segélyszervezet munkatársait

Megosztó vitát folytattak az Európai Parlament külügyi és fejlesztési bizottságának tagjai, miután Izrael január végén azzal vádolta a Gázában kulcsfontosságú humanitárius munkát végző, UNRWA nevű ENSZ segélyszervezetet, hogy 12 munkatársuk részt vett az október 7-ei, Izraelt ért terrortámadásban. A vizsgálatok folynak, és egyelőre még sok a kétség.

Lazzarini 1964-ben, szegény olasz bevándorlók gyermekeként született Svájc franciául beszélő részén, Neuchatelben. Közgazdaságtanból szerzett alapdiplomát a szülővárosában, majd mesterfokozatot a Lausanne-i Egyetemen. Karrierjét 1989-ben a Nemzetközi Vöröskeresztnél (ICRC) kezdte, ahol tíz évet töltött el. Megbízatásai során 1992-ben szembesült Szarajevó ostromával a balkáni háborúban, majd két évvel később az 1994-es ruandai népirtással. Szintén ő irányította az ICRC tevékenységét az angolai, a dél-szudáni és a libanoni konfliktusokban.