2012. február. 23. 10:34 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 23. 10:32 Világ

Újabb amerikai-észak-koreai atomtárgyalások indultak Pekingben

Észak-Korea és az óvatosan derűlátó Egyesült Államok képviselői újabb tárgyalásokra ültek össze csütörtökön Pekingben, az elsőkre azóta, hogy tavaly december 17-én meghalt a sztálinista államot hosszú időn át vezető Kim Dzsong Il, s a helyére legkisebbik fia, Kim Dzsong Un lépett.

A megbeszélések jelzéseket adhatnak arról, kész-e az új phenjani kormány elfogadni a szomszédai és Washington által kért lépéseket, hogy újraindulhassanak a 2009-ben megszakadt hathatalmi leszerelési tárgyalások, amelyek sikere esetén Észak-Korea segélyhez és diplomáciai engedményekhez juthat, cserébe az atomfegyverprogramjáról való lemondásért.

Az amerikai küldött, Glyn Davies nagykövet, a bécsi székhelyű nemzetközi szervezetekkel, így a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ) is kapcsolatot tartó amerikai misszió vezetője Kim Kje Gvannal, az észak-koreai külügyminiszter első helyettesével ült tárgyalóasztalhoz.

"A mai nap, ahogy mondják, 'a meccs napja'" - mondta Davies, amint bement az észak-koreai nagykövetség épületébe. A helyi idő szerint reggeli két és fél órás megbeszélést délután az amerikai nagykövetségen folytatták. Előző nap, szerdán az amerikai küldött "pozitív jeleket" említett, de hozzátette, hogy a hatoldalú tárgyalások felújítása Phenjanon múlik.

A szóban forgó tárgyalásokon, amelyeknek Peking a házigazdája, az Egyesült Államok, Észak-Korea és Kína mellett Dél-Korea, Japán és Oroszország képviselői vesznek részt.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.