Mol-INA-ügy: gyanúsítottként kezelnék Hernádit, nem tanúként
Elutasította a zágrábi megyei bíróság a perbe fogott Ivo Sanader volt horvát kormányfő védőügyvédjének kérését, hogy tanúként hallgassák meg az ügyben Hernádi Zsolt Mol elnök-vezérigazgatót.
A bíróság csütörtökön azzal indokolta döntését, hogy Tamara Laptos ügyész magyarázata szerint amennyiben Hernádi Zsolt elérhető lesz a horvát igazságszolgáltatás számára, úgy gyanúsítottként, nem pedig tanúként kezelnék.
Sanadert az egyesített eljárásban háborús nyerészkedéssel vádolják, illetve azzal, hogy 1994-1995-ben még külügyminiszter-helyettesként 500 ezer euró kenőpénzt fogadott el az osztrák Hypo Alpe Adria banktól. Emellett a terhére róják, hogy - a vád szerint - tízmillió euró kenőpénzt fogadott el Hernádi Zsolttól, s cserébe lehetővé tette, hogy a magyar vállalat irányítási jogot szerezzen az INA horvát állami olajipari cég fölött.
A védelem - mint előzetesen jelezte - csütörtökön kérte, hogy Hernádi Zsoltot tanúként hallgassa meg a bíróság a kenőpénzre vonatkozó váddal kapcsolatban, és azt is, hogy tájékoztassák az elnök-vezérigazgató jelenlegi státusáról az eljárásban. Arra hivatkozott a védő, hogy Hernádi Zsolt ellen Horvátországban vizsgálat indult, de a neve nem szerepel a vádban, és az ügy iratai között nincs olyan dokumentum, amely ismertetné, milyen szerepet játszott a vád alapjául szolgáló állítólagos ügyletben.
Ivo Sanader védője több horvát miniszter és politikus tanúként való meghallgatásának elrendelését is kérte a bíróságtól. Ez utóbbi döntött is arról, hogy Slobodan Uzelac és Bozidar Pankretic hivatalban lévő miniszterelnök-helyetteseket, Damir Polancec volt kormányfőhelyettest, s Ivan Suker és Marina Matulovic Dropulic volt minisztereket is meghallgatja, tisztázandó, hogy a Sanader-kormány miként hozta meg döntéseit és a volt miniszterelnök gyakorolt-e nyomást kormányának tagjaira.
A Mol ezzel kapcsolatban azt közölte: “továbbra sincs tudomásunk arról, hogy a Mol bármely vezetője ellen büntetőeljárás folyna Horvátországban vagy
Magyarországon. A tanúkénti meghallgatás elutasítását pedig már csak azért is sajnálunk, mert lenne mit mondanunk az ügyről, ami biztosan érdekelné a közvéleményt.”