Richardson: "Észak-Korea felismerte, hogy eltávolodott a tárgyalásoktól"
Bill Richardson, az egyesült államokbeli Új-Mexikó állam kormányzója kedden észak-koreai küldetését befejezve útban hazafelé azt mondta: Phenjan jó irányba mozdult, de a világnak a szavak helyett már tettekre van szüksége.
Észak-Korea felismerte, hogy rossz lépéseivel eltávolodott a tárgyalásoktól, és most ezen az irányon változtatni szeretne - véli az amerikai demokrata párti politikus, aki úgy fogalmazott, hogy a phenjani vezetés elfogadta a javaslatait.
Richardson pozitívnak értékelte látogatását, amelynek során Phenjan ígéretet tett arra, hogy visszaengedi az ENSZ ellenőreit, s kifejezte hajlandóságát nukleáris fűtőelemeinek külföldre szállítására, valamint tárgyalna a két koreai hadsereg közötti forródrót helyreállításáról, továbbá egy, az Egyesült Államokkal és Dél-Koreával közös katonai bizottság létrehozásáról a vitatott hovatartozású tengeri övezetek ellenőrzésére.
Észak-Koreának most már tettekkel kell igazolnia szándékát - húzta alá Richardson a pekingi repülőtéren, hozzátéve, hogy a civil diplomatáknak - mint amilyennek magát is tartja - most már félre kell állniuk, a kormányoktól függ, hogy a megállapodásokkal mit kezdenek.
Hírügynökségi jelentések az első dél-koreai reakciókból azt emelik ki, hogy Szöul szerint Észak-Koreának mindenekelőtt vissza kell térnie az atomsorompó-szerződéshez, amelyet 2003-ban felmondott, és be kell engednie atomlétesítményeibe az ENSZ ellenőreit. A fűtőelemek eladásáról szóló hírt szkeptikusan fogadták Délen, mondván, a szóban forgó elemek nem dúsítottak, s az északiak csak pénzt akarnak csinálni belőlük.
Bill Richardson magánúton volt Phenjanban, tehát hivatalosan kormányzati felhatalmazás nélkül tárgyalt, illetve tett javaslatokat, de a nemzetközi politikában ismert személyiség, hazájának ENSZ-nagykövete is volt. A 63 éves politikus jó viszonyban van Barack Obama elnökkel, akit 2008-ban - Clintonékhoz fűződő barátsága ellenére - Hillary Clinton ellenében támogatott a demokrata párti elnökjelöltek vetélkedésében.
A politikust a Bush-kormányzat 2005-ben és 2006-ban is közvetítésre küldte Phenjanba, legutóbb pedig 2007-ben járt Észak-Koreában, amikor amerikai katonák földi maradványaival tért vissza hazájába. Tavaly Új-Mexikóban fogadott észak-koreai diplomatákat.