Amerikai ajánlat érkezik Teheránba a nukleáris fűtőanyag-cseréről
Az Egyesült Államok és európai szövetségesei az Iránnak beterjesztendő nukleáris fűtőanyag-cserére vonatkozó új javaslaton dolgoznak, amelynek feltételei azonban keményebbek annál az előterjesztésnél, amit Ali Hamenei ajatollah, az ország legfőbb vezetője tavaly visszautasított - jelentette vezető amerikai kormányzati tisztségviselőkre hivatkozva csütörtökön a The New York Times.
Az új nyugati javaslat értelmében Teheránnak bele kellene egyeznie, hogy két tonnányi alacsony dúsítottságú urán (LEU) elhagyja az országot: ez kétharmaddal nagyobb mennyiség, mint amit a tavaly Bécsben elért megállapodás-tervezet előírt volna. A megnövekedett követelés arra utal, hogy Irán közben megszakítás nélkül folytatta az urándúsítást, s az Egyesült Államok szeretné elkerülni, hogy az iszlám köztársaságnak atomfegyver előállításához elegendő nyersanyaga legyen. Iránnak emellett fel kellene hagyni azzal, hogy a LEU-ból további feldolgozás révén 20 százalékos szintre dúsított uránt állít elő, s hajlandóságot kell mutatnia a megegyezésre.
Az előterjesztésre adandó iráni reagálásból szakértők szerint következtetni lehet majd arra, hogy milyen mértékben gyakoroltak hatást az iszlám köztársaság nukleáris törekvéseire az ellene életbe léptetett gazdasági szankciók. Leon Panetta, a CIA igazgatója és Mike Mullen, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke korábban úgy vélekedett, hogy a szankciók okoznak ugyan károkat Iránnak, de ahhoz nem elegendőek, hogy nukleáris programja fő elemeinek feladására késztessék.
Az Egyesült Államok és szövetségesei "nagyon közel kerültek" egy Iránnal kapcsolatos közös álláspont kidolgozásához - mondta a lapnak név nélkül egy magas rangú amerikai kormányzati tisztségviselő. Az irániak ugyanakkor még nem válaszoltak az uniós diplomácia vezetőjének, Catherine Ashtonnak arra a javaslatára, hogy november közepén, Bécsben kezdődjenek új tárgyalások. Teherán részéről előbb azt szeretnék, hogy Ashton mondja meg: mikor érnek véget a szankciók, s Izrael, valamint az Egyesült Államok mikor mond le az atomfegyverekről.
A 2009-es megállapodás-tervezetet hírszerzési források szerint személyesen Hamenei ajatollah utasította el, Mahmúd Ahmadinezsád elnököt is felülbírálva. Több amerikai kormánytényező ezért úgy gondolja, hogy a készülő új javaslat is kudarcra van ítélve. Az indítvány ugyanakkor eleget tesz Barack Obama amerikai elnök azon ígéretének, hogy a szankciók után is folytatni fogja a tárgyalásokat. Nemzetközi nukleáris szakértők szerint Iránnak jelenleg két atombomba előállításához szükséges uránja van, de amerikai számítások szerint az országnak legalább további egy évre van szüksége ahhoz, hogy ezt fegyveralapanyaggá dúsítsa és abból valóban fegyvert készítsen.