Kétszeresére nőtt Irán uránkészlete
Irán majdnem megkétszerezte 20 százalékos szintre dúsított urántartalékait június óta - mondta Ali Akbar Szálehi, az iráni atomprogram vezetője szerdán.
Az iszlám köztársaság jelenleg 30 kilogramm 20 százalékos dúsítású uránnal rendelkezik. Ez a szint elég ahhoz, hogy kutatóreaktorok üzemanyagaként szolgáljon, de nem lehet belőle nukleáris fegyvert gyártani, ugyanis ehhez 90 százalékos dúsítottság kell.
Amerikai tisztségviselők ennek ellenére minden lépés miatt aggódnak, amely közelebb viheti Iránt az atomfegyver megszerzéséhez. Az iszlám köztársaság aláírta az Atomsorompó-szerződést, amely jogot biztosít neki az atomenergia békés célú termeléséhez és felhasználásához. A Nyugat attól tart, hogy Teherán polgári célú nukleáris programjának leple alatt atomfegyver előállítására törekszik. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa júniusban emiatt már negyedszerre fogadott el szankciókat Irán ellen, amely többszöri felszólítás ellenére sem hagyott fel az urándúsítással.
Irán februárban kezdte meg a húsz százalékos dúsítású urán előállítását, és júniusban már 17 kilogrammal rendelkezett belőle. Az atomprogramon dolgozó tisztségviselők ekkor azt mondták, hogy havonta három kilogrammal tudják növelni a készleteket.
Az iszlám köztársaság saját, alacsonyan (3,5 százalék) dúsított, áramtermelésre használható uránjából állítja elő a kutatóreaktorok üzemeltetéséhez szükséges hasadóanyagot.
Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök vasárnap megerősítette, hogy Teherán kész újrakezdeni a tárgyalásokat a nemzetközi közösséggel atomprogramjáról. Előzőleg Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője javasolta, hogy novemberben Bécsben indítsák újra a korábban megszakadt megbeszéléseket.