2010. október. 18. 10:23 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 18. 10:26 Világ

A Post szerint kínai vállalatok segítik Irán nukleáris fegyverkezését

Az Egyesült Államok gyanúja szerint kínai vállalatok segítenek Iránnak rakéta- és atomfegyver-fejlesztésében - jelentette vasárnapi számában a The Washington Post című amerikai napilap.

Az újság egy magas rangú, magát megnevezni nem kívánó amerikai tisztviselőt idézve azt írta, felszólították Pekinget, hogy vessen gátat ennek. A kérést Robert Einhorn, az amerikai külügyminisztérium leszerelési ügyekben illetékes különtanácsadója továbbította Pekingnek ez év szeptember végén, amikor küldöttség élén járt a kínai fővárosban. Az amerikai diplomata tárgyalópartnereinek egy hosszú listát adott át azoknak a kínai vállalatoknak és bankoknak a nevével, amelyekről Washington gyanítja, hogy megsértik a Teherán ellen elrendelt ENSZ-szankciókat. 

Az amerikai titkosszolgálatok úgy vélik, hogy kínai cégek az iráni hadseregnek tiltott technológiákat és eszközöket adtak át, az ügyletet pedig kínai bankok finanszírozták - írta a lap. A műveletek nagyobb része az iráni rakétaprogrammal kapcsolatos. A napilap idézte egy nyugati titkosszolgálat magas rangú tisztviselőjét, aki szerint kínai cégek csúcstechnológiájú karbonszálat adtak el Iránnak, hogy segítsék jobb centrifugák előállítását, ami a nukleáris anyagok dúsításához szükséges. A The Washington Post úgy tudja, hogy egy kínai vállalat 2008-ban 108 darab, az urándúsítók működéséhez fontos nyomásmérőt szállított Teheránnak. 

Egy évvel korábban pedig egy kis cég az északkelet-kínai Talien (Dalian) kikötővárosból egyebek közt grafitot, réz-wolframot, porított wolframot, nagy szilárdságú alumíniumötvözeteket és acélt szállított Iránnak. A gyanúba fogott vállalatoknak Irán amerikai bankokon keresztül utalta át a pénzt - írta cikkében a The Washington Post.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.