2010. január. 09. 15:38 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 09. 15:28 Világ

Irán benyújtaná a számlát, világháborús kártalanítást akar

Az iráni elnök fel akarja méretni, hogy országa mekkora kárt szenvedett el a szövetséges erők általi megszállás alatt a II. világháborúban, és kártérítést fog követelni tőlük.

Mahmúd Ahmadinezsád kijelentette szombaton az állami televízióban, hogy Irán - noha semlegesnek nyilvánította magát - óriási szenvedésen ment keresztül, miután Nagy-Britannia és a Szovjetunió 1941-ben megszállta, és az okozott károkért soha nem kapott kártérítést, pedig részesülnie kellett volna a győztesek nyereségéből. Közölte, hogy utasítást adott egy szakértői csoport létrehozására, amely felméri a károkat, majd "benyújtják a számlát" a szövetséges hatalmaknak.
   
Részletesebben nem beszélt erről, de a világháborús kártalanítás kérdésével kapcsolatban már korábban bejelentette: levelet ír Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak, és azzal a kéréssel fordul hozzá, hogy kártalanítsák az iráni népet azon károk miatt, amelyeket a szövetségesek okoztak a háború alatt az ország területének és erőforrásainak használatával.
   
Ahmadinezsád figyelmeztetett, hogy országa ezenkívül kompenzációt kérhet az I. világháborúban elszenvedett károkért, a megbuktatott Pahlavi-dinasztia Nyugat általi támogatásáért és az 1979-es iszlám forradalommal szembeni ellenséges hozzáállásért is.
   
Nagy-Britannia és a Szovjetunió 1941. augusztus 26-án szállta meg Iránt, hogy biztosítsa magának az ország olajkészletét, valamint az utánpótlási útvonalakat a tengelyhatalmak ellen harcoló Szovjetunió számára. Emiatt élelmiszer- és üzemanyaghiány lépett fel az országban, hatalmasra nőtt az infláció, mert az ellátásban a megszálló erőknek kellett elsőbbséget adni.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.