2009. augusztus. 27. 11:58 MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 27. 11:51 Világ

Washington felhagy a közép-európai rakétapajzs-terveivel

Gyakorlatilag bizonyos, hogy Washington felhagy a rakétavédelmi rendszer egyes elemeinek lengyelországi és csehországi telepítésére vonatkozó terveivel - írta csütörtökön a Gazeta Wyborcza című lengyel lap, washingtoni forrásokra hivatkozva.

"A Pentagon tábornokai által küldött jelzések teljesen világosak: ami a rakétavédelmi rendszert illeti, a jelenlegi amerikai kormányzat más megoldásokat keres a korábbi lengyelországi és csehországi bázisok helyett" - idézi angol nyelvű internetes kiadásában a lap Riki Ellisont, aki a rakétapajzs kiépítését támogató egyik washingtoni székhelyű lobbiszervezet elnöke.

Riki Ellison a múlt héten részt vett egy rakétavédelemmel foglalkozó konferencián, amelyen a Pentagon illetékesei beszéltek terveikről a rakétavédelmi ipar vezetőinek. Ellison hangsúlyozta, hogy a konferencia idején a tábornokok szóba sem hozták a Lengyelországra és Csehországra vonatkozó eredeti tervet. Ehelyett az Obama-kormányzat inkább hajókra, továbbá izraeli és törökországi támaszpontokra, illetve vélhetően a Balkánra telepíthető elfogórakétákat részesíti előnyben.

Röviddel Barack Obama hivatalba lépése után a Fehér Ház hozzálátott a rakétavédelmi tervek felülvizsgálatához. Bár a folyamat még nem ért véget, de Ellison szerint a döntést gyakorlatilag már meghozták. A lengyel lapnak hasonló szellemben nyilatkozott egy kongresszusi illetékes: "A kormányzat néhány hete azt próbálja kipuhatolni, miként fog reagálni a Kongresszus arra, hogy félretették a rakétavédelmi rendszer lengyelországi és csehországi kiépítésének terveit". Egy jól ismert washingtoni védelmi szakértő és kormányzati tanácsadó azt mondta, hogy "az Obama-kormányzat berkeiben a vége felé közeledik a vita" a rakétapajzs kiterjesztéséről. A lap szerint a vita kimenetele egyre világosabb: Washington felhagy az eredetei terveivel.

Ellison szerint a stratégiaváltás legfőbb oka az, hogy az új kormányzat nagyobb gondot fordíti az orosz érvekre. "Obama emberei azon a véleményen vannak, hogy sok globális problémát könnyebb lesz megoldani Moszkvával együtt" - mondta.

A Gazeta Wyborcza forrásai szerint Washington csak azután hozza nyilvánosságra a stratégia felülvizsgálatának végeredményét, hogy Varsót és Prágát is felkészítette a tervek megváltoztatására, illetve kicsikart a lehető legtöbb engedményt Moszkvából.
Hirdetés