2008. június. 17. 11:46 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. június. 17. 12:22 Itthon

A rakétapajzs ellen éhségsztrájkol egy magyar fiatalember

Tizenkilencedik napja folytat éhségsztrájkot az a magyar fiatalember, aki csatlakozott ahhoz a Csehországból indult és több országban folyó tiltakozás-sorozathoz, amely a Kelet-Európába tervezett amerikai rakétapajzs ellen foglal állást.

A pajzs
Az Egyesült Államok az iráni és észak-koreai rakétafenyegetettséggel szemben, 58 milliárd dolláros program keretében rakétapajzsot szándékozik létesíteni Közép-Európában: az elfogórakétákat Lengyelországba, a radarállomást pedig Csehországba telepítenék. Oroszország hevesen ellenzi a tervet.

Kopiás Attila Steve, május 30. óta, romló egészségi állapota ellenére folytatja a sztrájkot - tájkoztatta a sajtót a Humanista Mozgalom szóvivője, Szigeti Balázs. Mint kifejtette, a  fiatalember meggyőződése, hogy „a hidegháború emlékét idéző, kiújuló fegyverkezési verseny van annyira súlyos probléma", hogy személyes kockázatot is vállal miatta.

Az éhségsztrájkoló magyar fiatalember blogjában egyébként folyamatosan tudósít állapotáról, valamint a rakétapajzs-ellenes kampány állásáról. A blog szerint június 11-én nyílt levelet intézett Sólyom László köztársasági elnökhöz, Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz és Göncz Kinga külügyminiszterhez.

Ebben két kérdést tett fel a politikusoknak: "Elfogadható-e, hogy egy egész Európát érintő, stratégiai jelentőségű katonai fejlesztés az európai országok közösségének állásfoglalása nélkül, pusztán egy Európán kívüli ország egyes nemzetállamokra gyakorolt nyomása alapján jöjjön létre?

Pro és kontra
Egy nemrégiben elvégzett kutatás szerint Európában a közvélemény ellenzi a pajzs tervét. Az ellenkezés különösen erős Németországban (71 százalék utasítja el, 19 támogatja), Spanyolországban (61 ellene és 19 mellette) és Franciaországban (58 / 22). Viszonylagos többség ellenzi Olaszországban (49/35) és Nagy-Britanniában (44/30). Az Egyesült Államokban a megkérdezett személyek 49 százaléka támogatja a telepítést, 25 százalékuk ellenzi.
Elfogadható-e az, hogy egy, hivatalosan az állampolgárok érdekeit szolgáló rendszer az Európai Unió értékrendjével ellentétesen, az állampolgárok informálása és döntéshozatalba való bevonásuk nélkül legyen kialakítva?"

Mint a Humanista Mozgalom tájékoztatott, a tiltakozó kampányt több ország civil szervezeti támogatják, s támogató nyilatkozatot küldött Luisa Morgantini, az Európai Parlament egyik alelnöke, Noam Chomsky és Mihail Gorbacsov is, Magyarországról pedig Tamás Gáspár Miklós, valamint Varga Zsuzsa és Prieger Zsolt popzenészek.


A Humanista Mozgalom azt is közölte, a csillagháborús rendszer ellen június 22-én „világméretű böjtnap” szerveződik; ennek keretében Budapesten 12 órától a Batthyány téren, majd a Margitszigeten lesz tiltakozás, illetve szolidaritási akció az éhségsztrájkolókkal.

Hirdetés