Tusk kemény feltételekhez köti a rakétapajzs-telepítést
Donald Tusk újságírók előtt hangsúlyozta: Lengyelország csak akkor egyezik bele a rakétapajzs telepítésébe, ha az közvetlen kapcsolatban lesz Lengyelország biztonságának növekedésével. Márpedig Varsó eddig még nem kapott arra garanciát, hogy egy telepítendő amerikai rakétabázis növelni fogja az ország biztonságának szintjét - tette hozzá a kormányfő.
Tusk elődje, Jaroslaw Kaczynski tavaly kezdett tárgyalásokat az amerikai rakétapajzs telepítéséről, és határozottan támogatta Washington tervét.
"Mint a lengyel kormány miniszterelnöke, én a lengyelek biztonságáért érzek felelősséget, nem pedig - a legnagyobb szövetségesünk iránti kellő tisztelet mellett - az Egyesült Államokéért" - hangoztatta az ősszel hivatalba lépett kormányfő.
Tusk egy nappal azelőtt beszélt erről, hogy Prágába utazik. A cseh fővárosban találkozik Mirek Topolánek cseh kormányfővel, és a megbeszélésen várhatóan szó lesz a rakétapajzsról is.
Radek Sikorski lengyel külügyminiszter szintén csütörtökön tárgyal Szergej Kiszljak orosz külügyminiszter-helyettessel a rakétavédelmi rendszerről, míg a lengyel védelmi miniszter a jövő héten utazik Washingtonba, hogy az amerikai vezetőkkel folytasson megbeszélést.
A cseh kormány kedvezően fogadta a rakétavédelmi rendszer telepítésének tervét, de a CVVM közvélemény-kutató intézet kedden ismertetett felmérése szerint a csehek több mint 70 százaléka a telepítés ellen van, amelyet Lengyelországban szintén számosan elleneznek.
Az Egyesült Államok rakétavédelmi pajzsot kíván telepíteni Közép-Európába "a latorállamok jelentette veszély miatt", a radarállomás tervezett színhelye Csehország, a tíz elfogórakétáé pedig Lengyelország. Oroszország hevesen ellenzi a tervet, mondván, hogy egy ilyen rakétavédelmi rendszer telepítése a határai közelében fenyegetést jelent a nemzetbiztonsága számára, és nem zárta ki, hogy létesítendő lengyelországi támaszpontra irányítja rakétáit.