2008. december. 17. 16:16 MTI Utolsó frissítés: 2008. december. 17. 16:19 Világ

Váratlanul Irakba érkezett a brit miniszterelnök

Váratlanul Bagdadba érkezett szerdán Gordon Brown brit miniszterelnök, és megérkezése után rögtön tárgyalóasztalhoz ült Núri al-Máliki iraki kormányfővel - jelentette az iraki állami televízió.

"A brit harci alakulatok szerepe lassan véget ér Irakban. A brit katonák 2009 első felében befejezik küldetésüket, és elhagyják az országot" - állt a két kormányfő közös nyilatkozatában. Közös sajtóértekezletükön Brown úgy pontosított, hogy "a küldetés legkésőbb május 31-ig befejeződik". Máliki és Brown hangsúlyozta, hogy a két ország közötti partnerség a brit csapatok távozása után is fennmarad, és "új dimenziókat öltve" folytatódik majd.   

Brown miniszterelnöki minőségében most negyedszer keresi fel Irakot. A bagdadi kormány nemrég hagyta jóvá azt a törvénytervezetet, amely révén lehetővé válik a brit katonák kivonulása Irakból 2009. július végéig. A parlamentnek még jóvá kell hagynia a tervezetet.

Nagy-Britannia - az Egyesült Államok leghűségesebb szövetségeseként - egy időben 45 ezer katonát állomásoztatott Irakban. A brit közvélemény tiltakozása miatt azonban fokozatosan leépítették a harci alakulatokat. Jelenleg 4100 brit katona teljesít szolgálatot az arab országban, többségük a dél-iraki Bászra melletti támaszponton.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.