2008. november. 06. 17:18 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 06. 17:06 Világ

Identitászavarba került a Republikánus Párt

Egy megzavarodott, teljes azonosságválságba süllyedt Republikánus Párt került ki az elnökválasztásból - írta elemzésében a csütörtöki The New York Times.

A liberális újság szerint az egykori "konzervatív mozgalom" szétesett. A jelenlegi kormánypártot - amely Ronald Reagan elnök idején még egységes koalícióba tömörítette a különböző érdekcsoportokat - szektás széthúzás jellemzi. A lap úgy látja, hogy a demokrata párti politikusok az utóbbi évtizedekben a republikánusoknál sokkal pragmatikusabban politizáltak. "A keddi valószínűleg nem az utolsó választás volt, és a Republikánus Párt nagy kihívással néz szembe, de a múltban sem ijedt meg, ha ilyen érte" - írta a lap.

Karl Rove konzervatív politikai kommentátor a The Wall Street Journalban kiemelte: valóban megilleti a történelmi jelző a választást, amelyen egy kenyai bevándorló férfi és egy amerikai nő fia elérte a történelem legerősebb nemzetének elnöki posztját.

Hogy volt erre képes? - tette fel a kérdést Rove, s több tényezőt sorol fel válaszában. Közrejátszott a szerencse: ez az új, tehetséges, karizmatikus vezető éppen akkor érkezett, amikor az emberek valami egészen újra vágytak. Szerepe volt a véletlennek is: az októberi pénzügyi válság Obamának a lehető legjobbkor, McCainnek a legrosszabbkor jött. A siker eleme volt az átgondolt pozícióválasztás: a kétpártiság, a kihívások legyőzésének ígérete nagyon vonzó volt, különösen a remény és derűlátás légkörében. A demokrata győzelemben végül szerepet játszott a tervezés és kivitelezés: az Obama-kampány kitűnően meggyőzte a választókat, oldalára állította a másik párt szavazóinak jelentős részét és az új szavazók tömegeit.

George Bush elnök volt főtanácsadója szerint az új szavazók milliói döntötték el a választást. Megjegyezte, hogy bár lenyűgöző az, amit Obama és csapata elért, felemelő győzelmi beszédének leggyengébb része a programja volt. "Sok amerikai azért szavazott rá, mert azt látták benne, amit látni szeretnének egy nagy gyűjtőtartály lett, a szavazók belehelyezték reményeiket" - írta Rove, figyelmeztetve, hogy ez csalódáshoz és megbánáshoz vezethet. Az ország kedden a változásra szavazott, de "ennek pontos irányát egyelőre nem ismerni" - összegezte véleményét az elemző.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.