2007. január. 15. 08:30 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 15. 08:31 Világ

Amerikai film készül a Litvinyenko ügyről?

Három neves hollywoodi stúdió is foglalkozik azzal a gondolattal, hogy filmet készítsen a november elején Londonban plutónium izotóppal megmérgezett, és nem sokkal később meghalt Alekszandr Litvinyenko, egykori orosz állambiztonsági ügynök életéről és haláláról.

Mint a Variety című lap internetes kiadása írja, a Columbia Pictures úgy döntött, megvásárolja a néha orosz ügynök özvegye, Marina Litvinyenko és a meggyilkolt férfi egyik közeli barátja, Alex Goldfarb könyvének megfilmesítési jogát. A lap szerint a Columbia egy "ütős" kémfilmet tervezne annak a drámai feszültségnek bemutatására, amely az egykori szovjet titkosszolgálat, a KGB által megteremtett, s a társadalom mélyrétegeiben ma is erősen gyökerező orosz hatalmi struktúra, illetve az elmúlt másfél évtizedben létrejött vadkapitalizmus erőközpontjai között feszül. A rendezésre Michael Mannt kérnék fel.

A nagy rivális, a Warner Bros. - amely egyébként szintén érdeklődött Marina Litvinyenko könyvének megvásárlása iránt, de árajánlatával alulmaradt a Columbiával szemben - a The New York Times egyik zsurnalisztája, Alan Cowell Litvinyenkoról íródó, és Doubleday címmel, jövőre megjelenő könyvének megfilmesítésére vásárolt előjogot. A Warner Johhny Depp Infinitum Nihil elnevezésű produkciós irodájával tárgyal a könyv esetleges filmre viteléről. Ha a terv megvalósul, az alkotás producere és főszereplője egyaránt az excentrikus karaktereket igen kedvelő, Johnny Depp lenne.

A harmadik stúdió, a Beverly Hillben működő Braun Entertainment Group Litvinyenko saját, 2004-ben kiadott, Oroszország felrobbantása: Terror idebentről (Blowing Up Russia: Terror from Within) című könyvének megfilmesítésére szerzett opciót. A könyv, amelynek megjelentetését az önkéntes száműzetésben Angliában élő, Borisz Berezovszkij, orosz milliárdos finanszírozta, azt állítja, hogy az orosz titkosszolgálat, az FSZB állt a kilencvenes évek végén Moszkvában elkövetett lakóházrobbantások mögött, amelyek elkövetésével a Kreml a csecsen szakadárokat vádolta.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.