2006. december. 12. 12:25 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 12. 12:16 Világ

Az Interpolt is bevonták a Litvinyenko-gyilkosság vizsgálatába

Az Interpolt is bevonták Alekszandr Litvinyenko megmérgezésének vizsgálatába - közölte a nemzetközi bűnüldöző szervezet orosz nemzeti irodájának vezetője kedden.

Ez az együttműködés már megkezdődött, mert a nyomozás több országot érint - mondta Tyimur Lahonyin az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) Londonba dezertált egykori tisztjének polónium 210-es sugárzó izotóppal elkövetett halálos megmérgezése ügyében folyó vizsgálatról.

Az orosz főügyészség saját eljárást indított, miközben munkatársai brit nyomozókkal együtt az elmúlt egy hét alatt egy moszkvai kórházban kihallgattak két olyan katonai-biztonsági hátterű orosz üzletembert, Andrej Lugovojt és Dmitrij Kovtunt, akik polóniumos megmérgezésekor együtt teáztak a Kreml-ellenessé vált Litvinyenkóval egy londoni szállodában.

Médiajelentések szerint egyikük szobájában keverték a sugármérget, ami az áldozat teájába került. Továbbá Lugovoj és Kovtun már ezt megelőzően is találkozott Litvinyenkóval, illetve hagyott sugárnyomokat Londonban (Kovtun a németországi Hamburgban is). Mindamellett Kovtun és kisebb mértékben Lugovoj is fertőződött polóniummal. Mindkettejüket tanúként hallgatták ki brit nyomozók részvételével. Az emberölési kísérlet ügyében nyomozó orosz főügyészség Kovtunt is csak áldozatnak tekinti.

Az orosz ügyészek Londonban ki akarják hallgatni Borisz Berezovszkij mágnást, akinek Litvinyenko és Lugovoj egyaránt biztonsági alkalmazottja volt az 1990-es évek második felében, s aki Litvinyenkóhoz hasonlóan 2000-ben emigrált Nagy-Britanniába, ahol a Kreml engesztelhetetlen ellenfelévé vált. Az orosz nyomozók ki akarják hallgatni a szintén brit menedékjogot élvező Ahmed Zakajev csecsen szeparatista megbízottat is, aki ugyancsak baráti viszonyban volt Litvinyenkóval.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.