2006. december. 10. 16:12 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 10. 16:15 Világ

Ki a Litvinyenko-gyilkosság kulcsfigurája?

Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) magas rangú tagját nevezte meg a Litvinyenko-gyilkosság egyik kulcsfigurájaként a Sunday Telegraph-nak egy uráli börtönben ülő másik volt orosz hírszerző tiszt.

A vasárnaponként megjelenő konzervatív brit újság honlapján azt írta, hogy forrásuk, Mihail Trepaskin egy közvetítőn keresztül juttatta el hozzájuk „tanúvallomását”, miután a Litvinyenko halála ügyében vizsgálódó brit nyomozóknak az orosz főügyész megtiltotta, hogy kihallgassák őt.

Az egykori KGB-ügynök november 23-án halt meg Londonban sugárfertőzés következtében. Testében a polónium 210-es izotópja nyomait mutatták ki.

A vasárnapi cikk szerint Trepaskin üzenetében név szerint azonosította a gyilkosságban szerinte kulcsszerepet játszó FSZB-ezredest, de a Sunday Telegraph a nevet jogi megfontolásból nem hozta nyilvánosságra.

Az ezredes állítólag egyike azoknak a titkosszolgálati tiszteknek, akik Litvinyenkóval együtt 1998-ban maszkkal az arcukon részt vettek egy sajtótájékoztatón, amelyen Litvinyenko feletteseit vádolta Borisz Berezovszkij orosz mágnás meggyilkolásának elrendelésével.

A maszkos FSZB-tisztek kilétét soha nem hozták nyilvánosságra. Nem világos, hogy később miért fordultak Litvinyenko ellen - latolgatnak a cikkírók. Trepaskin azonban azt állítja, az általa megnevezett férfi az egyetlen, aki még ma is a hírszerzés tagja, ez pedig szerinte arra enged következtetni, hogy az illető a Kreml támogatását élvezi.

Trepaskint 2004-ben négy év börtönbüntetésre ítélték államtitkoksértés miatt. Támogatói szerint valójában meg akarták akadályozni, hogy bizonyítékot szolgáltasson arról, hogy - mint azt Litvinyenko is állította - nem csecsen felkelők, hanem az FSZB állt oroszoszági lakóházak 1999-es bombázásának hátterében. A 300 halálos áldozatot követelő támadások után Vlagyimir Putyin elnök katonai csapást rendelt el Csecsenföld ellen.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.