2006. december. 18. 16:23 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 18. 16:22 Világ

Tízmillió dollárt költöttek Litvinyenko megöletésére?

A halálos adag tízszerese volt és akár tízmillió dollárba is kerülhetett ésaz a polóniummennyiség, amellyel megmérgezték a Londonba emigrált Alekszandr Litvinyenko volt KGB-ügynököt - állítja a londoni The Times.

"A Litvinyenko holttestén végrehajtott boncolás első eredményei szerint az egykori hírszerző tisztet a polónium 210-es radioaktív izotóp halálos adagjának több mint tízszeresével ölték meg" - közölte a brit újság nyomozókra hivatkozva.
 
A polónium értékesítésével foglalkozó ritka vállalatok közé tartozó United Nuclear Scientific Supplies amerikai társaság képviselője a The Times kérdésére elmondta, hogy ennek a különösen sugárzó anyagnak a halálos adagja 15 ezer egység. Ez - 69 dolláros egységárral számolva - valamivel több, mint egymillió dollárba kerül. Következésképpen a november 23-án elhunyt Litvinyenko szervezetében kimutatott tízszeres adagért tízmillió dollár körüli összeget kellene fizetni. 
 
 Egy név nélkül nyilatkozó brit biztonsági szakértő a lapnak elmondta, hogy "ilyen nagy mennyiségű polóniumot nem lehet feltűnés nélkül interneten vásárolni vagy egy laboratóriumból ellopni". A sugárzó anyag "vagy atomerőműből származik, vagy pedig egy rendkívül jó kapcsolatokkal rendelkező kereskedőtől szerezhették be".
 
Az Interfax hírügynökség jelentése szerint eközben az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet továbbra is radioaktivitás nyomai után kutat az orosz Aeroflot légitársaság repülőgépein. Az ügyben kulcsfontosságú lehet az október 28-án Moszkvából Hamburgba repült járat. A német nyomozók már átadták a szóban forgó repülőgépet az orosz félnek a vizsgálat lefolytatására.
 
A brit állampolgárságú Litvinyenko halálos ágyán Vlagyimir Putyin orosz elnököt vádolta meg megöletésével.
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.