2006. június. 22. 13:28 MTI Utolsó frissítés: 2006. június. 22. 13:26 Világ

Izraelt és a palesztinokat felvette a Vöröskereszt

A Nemzetközi Vöröskereszt csütörtökön jóváhagyta a vöröskeresztes mozgalom harmadik emblémáját és egyben felvette soraiba az izraeli és a palesztin partner szervezetet is.

Genfben a küldöttek hosszas viták után hozzájárultak az eddigi alapszabály megváltoztatásához – közölte Izrael svájci nagykövete. Így a vörös kereszt és a vörös félhold mellett ezután a vörös kristály – fehér alapon sarkára állított vörös négyszög - lesz a Nemzetközi Vöröskereszt harmadik emblémája.

A Vörös Kereszt izraeli partnerszervezete, a Magen David Adom (MDA, Vörös Dávid csillag) a múlt század harmincas évei óta azon fáradozott, hogy tagja lehessen a Nemzetközi Vöröskeresztnek. Most vele együtt felvették annak soraiba a palesztin vörös félhold társaságot is. Izraelben a mentőautókat és az egészségügyi dolgozókat vörös Dávid csillag jelzi. Mivel azonban a zsidó állam a keresztény országok vörös keresztjét éppen úgy elutasította, mint az iszlám világ vörös félholdját, az MDA eddig nem lehetett a Nemzetközi Vöröskereszt tagszervezete, mert a vörös Dávid csillagot meg az arab államok ellenezték. Az új embléma, a vörös kristály azonban minden vallási, nemzetiségi vagy kulturális asszociációtól mentes.

Muzulmán delegátusok még kedden is kétségbe vonták a genfi találkozó jogszerűségét, és ezzel váratlan akadályt gördítettek az új embléma jóváhagyásának útjába. Az MDA és a palesztin félhold mozgalom már 2005-ben megállapodást írt alá egészségügyi szervezeteik kölcsönös elismeréséről.

A Nemzetköz Vöröskereszt 1863-ban történt megalapításakor a svájci nemzeti lobogó színeinek megfordítása képezte az embléma alapját.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.