2005. szeptember. 14. 10:15 eurohirek.hu Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 14. 10:33 Világ

Nevet és jelképet vált a Vöröskereszt

A svájci kormány kétnapos tanácskozáson próbál új jelképet találni a Nemzetközi Vöröskeresztnek. A szervezetnek eddig két elismert jele volt: a vörös kereszt és a vörös félhold.

Egyes országok nem hajlandók használni a Vöröskereszt egyik szimbólumát sem, olyan új logót szeretnének, amelynek nincs vallási jelentése. A semleges javaslat már megszületett: egy vörös gyémánt fehér alapon, ennek neve Vörös Kristály lenne.

Ha a genfi tárgyalások eredményesek, a Vörös Kristályt egy későbbi nemzetközi diplomáciai konferencián fogadják el hivatalosan. A legtöbb ország támogatja az ötletet, évekig tartó egyeztetések után úgy tűnik, Izraelt és az arab országokat is sikerült meggyőzni.

A Nemzetközi Vöröskereszt emblémáját, a vörös keresztet elsősorban az iszlám militánsok által ellenőrzött területeken támadták. A dolog érdekessége, hogy a vörös keresztnek eredetileg nem volt vallásos jelentése, az gyakorlatilag a megfordított svájci zászló, és a semlegesség jelképének szánták.

A vörös félhold jelet a 19 század vége felé, az Ottomán Birodalom kezdte használni egészségügyi csapatainak védelmére. Hivatalos jelképpé az 1929-es genfi egyezmény alapján vált.

Az izraeli Magen David Adom Társaság hatágú, vörös színű Dávid-csillagot használ, ezt a jelképet azonban soha sem fogadták el hivatalosan, s a társaság a mai napig sem tagja a Vöröskereszt mozgalomnak.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.