2006. március. 17. 08:05 MTI Utolsó frissítés: 2006. március. 17. 08:19 Világ

Előrelépés az iráni atomprogramról folytatott BT-konzultációkon

Első ízben számoltak be előrelépésről az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT) képviselt országok nagykövetei csütörtökön az iráni nukleáris ambíciók megfékezésével kapcsolatos közös álláspont kialakítását célzó konzultációk után, bár a felek között továbbra is fennmaradtak bizonyos nézeteltérések.

A világszervezet New York-i székhelyén tartott nem hivatalos egyeztetést követő nagyköveti nyilatkozatokból kitűnt, hogy Kína álláspontja rugalmasabbá vált a tervezett BT-határozattal kapcsolatban, Oroszország viszont keményen kitartott véleménye mellett abban a kérdésben, hogy a BT-t milyen mértékben vonják be a vitatott iráni atomprogram körüli vita rendezésébe. A nyugati országok gyanúja szerint a békés célúnak mondott iráni atomprogram valójában atomfegyver előállítását célozza, amit Teherán cáfol.

John Bolton amerikai ENSZ-nagykövet elmondta, a tanácskozás minden résztvevője egyetértett abban, hogy erőteljes jelzést kell küldeni Teheránnak arra vonatkozóan, hogy az iráni atomprogram nem elfogadható a nemzetközi közösség számára. Bolton a csütörtöki tanácskozást a több kérdésben fennmaradt nézeteltérések dacára az eddigi legeredményesebbnek mondta, amivel az ülés többi résztvevője is egyetértett.

A Nagy-Britannia és Franciaország által megszövegezett határozattervezet szerint a - 15 tagállamból álló - BT súlyos aggodalmának adna hangot az iráni atomprogrammal kapcsolatban, és felkérné Teheránt, hogy a programot hozza összhangba a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség követeléseivel. A tervezetben nem szerepel, hogy a BT ellenkező esetre büntető intézkedésekkel fenyegetné Teheránt.

A BT öt állandó tagállamának és az Iránnal folytatott tárgyalásokba szintén bevont Németország magas rangú külügyi vezetői jövő hétfőn New Yorkban újabb egyeztetésen próbálnak majd közös stratégiát kidolgozni a vita megoldására.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.