2006. március. 16. 09:00 MTI Utolsó frissítés: 2006. március. 16. 09:05 Világ

Washington kész megelőző csapást mérni Iránra

Az Egyesült Államok továbbra is kész megelőző csapást mérni azokra az államokra, amelyek fenyegetést jelentenek reá nézve, s ezek közül Irán lehet a legveszélyesebb – idézett a The Washington Post a Fehér Ház egyik új dokumentumából.

A washingtoni lap előre közölt részleteket a csütörtökön nyilvánosságra hozandó nemzetbiztonsági dokumentumból. Eközben forr a diplomácia világa az iráni atomügy miatt.

– Nem elég, hogy hazudott Teherán a világnak nukleáris tevékenységeit illetően, és megszegte az atomsorompó-szerződést, még "a terroristák központi bankjának" szerepét is eljátssza – mondta az ausztráliai látogatáson tartózkodó Condoleezza Rice külügyminiszter, miután találkozott ausztráliai kollégájával, Alexander Downerrel. Az amerikai politikus bízik benne, hogy a Biztonsági Tanács rá tudja kényszeríteni Iránt az atomprogramjával kapcsolatos tárgyalások felújítására.

Oroszország és Kína továbbra is diplomáciai megoldást szorgalmaz az iráni atomprogrammal kapcsolatos válságban, annak ellenére, hogy már az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé került az ügy - fejtette ki csütörtökön Szergej Razov, Oroszország pekingi nagykövete, miután tanácskozott az iráni kérdésről Li Huj kínai külügyi államtitkár-helyettessel. Razov közölte: az iráni és az észak-koreai atomprogram ügye szerepel Vlagyimir Putyin orosz és Hu Csin-tao kínai elnök jövő héten esedékes pekingi tárgyalásának témái között.

Ugyancsak az iráni válságról szólva, II. Abdalláh jordániai király óvott a katonai erő alkalmazásától. Egy Irán elleni támadás "felrobbantaná az egész térséget", következményei beláthatatlanok lennének – mondta egy nyugati hírügynökségnek adott nyilatkozatában. Úgy vélekedett: a diplomáciai megoldásnak nincs alternatívája.
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.