2005. december. 22. 08:22 MTI Utolsó frissítés: 2005. december. 22. 08:25 Világ

Egyesült Államok: 453 milliárd a hadseregnek

Az amerikai szenátus elfogadta az Egyesült Államok jövő évi katonai költségvetését.

A 453 milliárdos büdzsé, amelyet 93 szavazattal fogadott el az amerikai törvényhozás felső háza, 50 milliárd dollárt irányoz elő az iraki és az afganisztáni háborúk finanszírozására, továbbá 29 milliárdot a Katrina hurrikán áldozatainak megsegítésére. Ugyancsak a védelmi költségvetésbe iktatták be az a 3,8 milliárdot, amelyet az Egyesült Államok kormánya a madárinfluenza megelőzésére szán.

Nem tartalmazza viszont azt a tervezetet, amely felhatalmazást adott volna az alaszkai olajmezők kiaknázására. Ez utóbbi módosító javaslat ugyanis a szerda délutáni voksoláson nem nyerte el az elfogadásához szükséges 60 szavazatot, csak 56 szenátor támogatta.

Az Alaszka északi partjai mentén elnyúló lelőhely 10 milliárd hordónyi fekete aranyat rejthet. A demokrata szenátorok és néhány mérsékelt republikánus arra hivatkozva ellenezték a kitermelés megkezdését, hogy meg kell őrizni a fagyos, de vadakban gazdag vidék természeti jellegét. A terület többek között jegesmedvék és vándorsólymok élőhelye. A feltárás mellett érvelők szerint viszont a kitermelés megindításával meg lehetne állítani az amerikai kőolajtermelés volumenének csökkenését.

A költségvetési szavazás során fogadta el az amerikai szenátus azt a John McCain republikánus szenátor által előterjesztett indítványt, amely megtiltja az amerikaiak fogságában lévő személyekkel szembeni kínzást, embertelen, megalázó bánásmódot. A javaslatot, amely ellen korábban Dick Cheney alelnök is lobbizott, a képviselőház már hétfőn elfogadta.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.