2005. május. 18. 14:39 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. május. 18. 14:43 Világ

Botrány a román hadseregben

A belső vizsgálat elrendelése mellett Teodor Atanasiu román hadügyminiszter a Nemzeti Korrupcióellenes Ügyészségnél (PNA) is feljelentést tett, amiért a Mizil városban (Prahova megye) lévő fegyvergyár tíz évvel a konkrét megrendelés és szerződéskötés után még egyetlen harckocsit sem szállított le a katonaságnak.

„1995 óta  hadsereg összesen körülbelül 155 millió dollárt költött erre a megrendelésre, s jelenleg a szárazföldi egységeknek egyetlen ilyen járművük sincs” – jelentette ki Atanasiu.

Constantin Cazacu, a mizili gyár vezérigazgatója a patthelyzetért a hadsereget okolja, mert szerinte a minisztérium illetékesei több alkalommal is módosították az eredeti terveket, újabb eszközök felszerelését kérték.

Tény, hogy 1996-ban a katonaság kérte, hogy változtassanak, és korszerű ágyúkkal, elektronikával szereljék fel a járműveket, amelyeket az Oerlikon és Rafael cégektől rendeltek meg. A gyár szerint mindez késleltette a harckocsi első darabjának leszállítását. A fejetlenséget jelzi, hogy 1995-ben 180 harckocsi korszerűsítését rendelték meg, majd 2002-ben lecsökkentették 99 darabra, így most a miziliek nyakán maradnak a külföldről megrendelt eszközök, ágyúk.

A számítások alapján az MLI 84M harckocsi darabja, az eredetileg tervezett 1,9 millió dollár helyett 3,2 millióba kerül, s a gyár, a botrány kirobbanása után, augusztusra ígéri az első 33 darabot, de kérdés, addig hol, milyen fejek hullanak majd az ügyben.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.