Magyar szivattyúk miatt mondhat le a román miniszter
Sulfina Barbu román környezetvédelmi miniszter közölte: lemond, ha Tariceanu miniszterelnök szerint helytelen döntést hozott a víz alá kerülő Temes megyei falvak helyzetének rendezése ügyében, amikor Magyarországról kért kölcsönbe szivattyúkat.
A román sajtó és szakemberek szerint Sulfina Barbu miniszterasszony fölösleges kiadásokkal terheli meg az árvízkárok enyhítésére kiutalt segélyalapot azzal, hogy Magyarországról hozatott szivattyúkat - írja a kolozsvári Szabadság.
Gheorghe Matei, a hasonló felszereléseket gyártó legnagyobb román cég - Aversa - igazgatója szerint ők is felajánlották a kormánynak a segítséget: ingyen 15 darab szivattyút bocsátottak volna az árvízkárok enyhítésére. Érthetetlen, hogy mégis a magyarországi gépek mellett döntött a környezetvédelmi minisztérium, válasz nélkül hagyva a hazai ajánlatot - mondta Gheorghe Matei. A magyar felszerelés nagy része különben is román gyártmányú, erről pontos információk is vannak, hiszen éppen az Aversatól importálták - írja a lap.
"A mi cégünk háromszor nagyobb teljesítményű szivattyúkat gyárt, amelyeket sokkal rövidebb idő alatt lehetett volna üzembe helyezni. Már rég el lehetett volna kezdeni a munkát, ha figyelembe veszik ajánlatukat – mondta Matei, aki már két héttel ezelőtt értesítette a Temes megyei és a bukaresti illetékes szerveket.
A román lapok úgy tudják, a Temes megyeiek „azt hitték", pénzre megy a dolog, ezért ejtették az ajánlatot. Sulfina Barbu szerint ő nem tudott arról, hogy a magyarországihoz hasonló felszerelések lennének Romániában, noha – Matei állítása szerint – ezeket a 2000-es árvízkor is használták. Matei nyilatkozata ugyanakkor ellentmond Tariceanu miniszterelnök megállapításainak is - hidrotechnikus mérnöki tapasztalataira hivatkozva -, miszerint a magyarországi felszerelés sokkal hatékonyabb.
Lapértesülések szerint a magyar szivattyúk üzembe helyezése legkevesebb 20 ezer euróba kerül a román kormánynak, hiszen már a szakemberek napidíja – 40 euró – is jelentős költség, tekintettel arra, hogy minden szivattyú mellé 15–20 személy érkezett Magyarországról.