2005. október. 13. 09:07 MTI Utolsó frissítés: 2005. október. 13. 09:27 Világ

Madárinfluenza: teljes határzár a magyar-román határon

Pozitívaknak bizonyultak azok vizsgálatok, amelyeket a romániai madárinfluenza-gyanús mintákon végeztek – közölte csütörtökön a brüsszeli bizottság, hozzátéve, hogy meg fogja tiltani minden romániai élő szárnyas és az azokból készült termékek exportját.

Kimutatták a madárinfluenza H5 jelű vírustörzsét annál a három kacsatetemnél, amelyet a Duna deltájában találtak Romániában – közölte egy hírügynökséggel Bukarestből Ion Agafitei, az ország főállatorvosa.

A brüsszeli bizottság egyik szóvivője szerdán még azt jelentette be, hogy addig negatív eredményt hozott az összes olyan romániai vizsgálat, amelyet madárinfluenza-gyanús mintákon végeztek. Hozzátette, hogy a testület ennélfogva nem tervez további intézkedéseket Bukarest ellen, hacsak a további vizsgálatok nem mutatnak ki mégis súlyosan fertőző vírust.

A brüsszeli tájékoztatás szerint egyelőre nem világos, hogy a törzsön belül az a H5N1 vírus végzett-e a vízi szárnyasokkal, amely az emberre is veszélyes lehet, s amely tavaly mintegy 60 embert halálát okozta Dél-Ázsiában. Ennek megállapításához további vizsgálatokra van szükség.

Az eddigi ismeretek alapján az Európai Bizottság meg fogja tiltani élő szárnyasok és azokból készült termékek behozatalát Romániából az Európai Unió országaiba.

Teljes határzárat rendelt el csütörtökön az országos főállatorvos a magyar-román határon, ami azt jelenti, hogy semmilyen baromfit vagy ezekből készült termékeket nem lehet behozni az országba.

Mindaddig fenntartják az intézkedést, amíg teljesen be nem bizonyosodik, hogy megszűnt a madárinfluenza Romániában.

Bujdosó László országos tiszti főorvos hangsúlyozta: továbbra is állategészségügyi problémáról van szó, semmiféle egészségügyi óvintézkedésre nincs szükség.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.