2005. október. 12. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. október. 12. 16:43 Hét nap

EURÓPAI MADÁRINFLUENZA

Az Európai Unió hétfőtől betiltotta a szárnyas állatok és a toll importját Törökországból, mivel az országban...

Az Európai Unió hétfőtől betiltotta a szárnyas állatok és a toll importját Törökországból, mivel az országban madárinfluenza-fertőzést jelentettek. A virológiai elemzések Törökországban már megerősítették a vírus jelenlétét. Lapzártánk után, szerdán állnak majd rendelkezésre a romániai madárinfluenza-teszt eredményei is, és azok ismeretében az EU bizottsága szükség esetén azonnal lépni fog. Amíg a laboratóriumi próbák nem igazolják a vírus megjelenését, a bizottságnak nem áll szándékában a román baromfiimport leállítása. Magyarország, Lengyelország és Ausztria mindenesetre a hét végén importtilalmat hirdetett a Romániából származó baromfihúsra, élő állatra és tollra. A magyar kormány egyelőre nem humán-, hanem állat-egészségügyi problémának kezeli a vírust, védőoltást csupán az állatokkal közvetlenül érintkezőknek javasolnak. Bár a média kész tényként állítja, hogy Romániában a Duna-delta több településén madárinfluenza-járvány tört ki, Eugen Nicolaescu egészségügyi miniszter bejelentette, a vírust még nem sikerült elkülöníteni, a mintákat ezen a héten kedden küldték csak el egy londoni laboratóriumba. A Duna-Delta Nemzeti Kutatóintézet szakemberei szerint 42 hattyú madárkolerában pusztult el, nem madárinfluenzában. Elővigyázatosságból Tulcea megye érintett falvaiban több mint ezer háziszárnyast gyűjtöttek össze és égettek el, tilos a szárnyasok, tojások szállítása a települések között. Az ügy politikai botrányt is kavart, mert kiderült, az Egészségügyi Világszervezet márciusban figyelmeztette a román kormányt, hogy a vírust behurcolhatják a deltába költöző vándormadarak - év végéig több mint negyedmillió vándormadarat várnak -, ám a hatóságok semmiféle óvintézkedést nem tettek. A román kormány kedden mindenesetre rendelettel betiltotta a vadászatot a Duna-deltában és Tulcea megyében, szárnyasra vadászni pedig az egész országban tilos.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.