2005. szeptember. 13. 18:39 MTI Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 13. 18:54 Világ

Bush "teljes felelősséget" vállalt a mentési hibákért

"Teljes felelősséget" vállalt kedden George Bush amerikai elnök az amerikai kormányzat hibáiért a Katrina hurrikán okozta humanitárius válság mentési, segélyezési munkálataiban.

Külföldi segítség

Az amerikai külügyminisztérium hétfőn közölte, hogy 118 ország és 12 nemzetközi szervezet vesz részt a mentési munkálatokban. Adam Ereli külügyi szóvivő szerint ez idáig 30 repülőgép érkezett külföldről, és rövidesen leszáll a NATO egyik gépe, amely takarókat, tábori ágyakat és sátrakat szállít a Cseh Köztársaságból. További NATO-gépeket várnak a jövő hét folyamán. Az Egyesült Államok arra kérte az észak-atlanti szövetséget, hogy hangolja össze az európai segítséget.

"A Katrina hurrikán súlyos problémákat vetett fel válaszadási képességünkben a kormányzat minden szintjén" - közölte George Bush az iraki elnökkel megtartott közös fehér házi sajtóértekezletén. "A szövetségi kormány nem teljesen jól teljesítette feladatát, ezért vállalom a felelősséget" - hangoztatta.

A kérdésre, hogy "aggódniuk kell-e az embereknek egy újabb terrortámadás kezelését illetően a kormányzat képessége miatt a Katrina hibáinak fényében" Bush kijelentette: "Ez egy nagyon fontos kérdés; nemzeti érdekünk, hogy kiderítsük, mi történt, hogy jobban tudjunk válaszolni."

Az amerikai elnök David Paulisont, a belbiztonsági minisztérium magas rangú illetékesét nevezte ki hétfőn az Egyesült Államok szövetségi katasztrófavédelmi hivatala (FEMA) új igazgatójává, az aznap lemondott Michael Brown helyébe.

Brown támadások kereszttüzébe került amiatt, hogy a kormányzat lassan reagált a Katrina hurrikánra, amely több száz halálos áldozatot követelt, és egymillió embert kényszerített lakhelye elhagyására. Utódlásáról Bush elnök villámgyorsan intézkedett.

David Paulison első beszédében ígéretet tett arra, hogy több állandó szállást biztosítanak annak a több tízezer embernek, akit jelenleg ideiglenes menedékhelyeken helyeztek el.

Michael Chertoff belbiztonsági miniszter kedden kifejtette, hogy a legfontosabb szempont eddig az emberek kimenekítése, biztonságba helyezése volt, valamint hogy élelemhez, ivóvízhez és gyógyszerekhez jussanak. Hozzátette, hogy helyre kell állítani a lerombolt közösségeket, amelynek során a szövetségi kormány fokozottan figyelembe veszi majd az állami és helyi tisztviselők iránymutatásait.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.