Le Figaro: a választásokat személyesen Gyurcsány nyerte
Gyurcsány Ferenc személyes győzelmeként értékelte a Le Figaro című francia napilap a magyar parlamenti választások eredményét hétfőn, a Libération című újság pedig a magyar egészségügy válságos helyzetéről közölt körképet.
A magyar miniszterelnök megnyerte a választásokat című tudósításában a Le Figaro az eredmények közlése után hosszú portréban mutatta be "az egyszerű származású és mérhetetlenül ambiciózus" Gyurcsány Ferencet, aki "néhány plusz szavazatért mindenre készen állt" a kampányban: engedélyezte, hogy az amatőr videoklip, amelyen táncolt, nyilvánosságra kerüljön, internetes naplót nyitott és homokzsákokat hordott az árvíz alatt.
A konzervatív újság ugyanakkor hangsúlyozza: karizmatikus és határozott miniszterelnökként Gyurcsány két év alatt "újradinamizálta" az MSZP-t, s a jobboldal hiába ijesztgette az országot a kommunisták visszatérésével, a kormányfő megakadályozta, hogy a párt továbbra is az egykori apparatcsikok mentsvára legyen.
A lap szerint Gyurcsány nem rejti véka alá, hogy Tony Blair csodálója és a piac és az állam összehangolásával "a harmadik út" politikáját kívánja Magyarországon meghonosítani. A "Száz lépés" programjával - amely kis intézkedésekkel rázta fel a gazdaságot az egészségügyben, a pénzügyi politikában és a munkahelyteremtésben -, Gyurcsánynak sikerült egy határozott ember benyomását keltenie - írja a Le Figaro.
A lap felhívja a figyelmet, hogy a jobboldal által vagyona miatt opportunistának nevezett Gyurcsány - akinek saját maga által később iróniának minősített baklövései az "öregecskedő feleségekről" és az "arab terroristákról" a szaúdi focisták kapcsán a Magyar Nemzet honlapján részletesen olvashatóak - a kampány alatt "tartotta a száját" a baloldal történelmi újraválasztásának reményében.
Magyarország bizonytalan egészsége című írásában a Libération hangsúlyozza: Magyarország a sikeres átmenet modellje lett a kilencvenes években, ahova özönlöttek a nyugati befektetők, s az egészségügy terén világhírre tett szert. Ennek eredménye a felkészültséget és modern technikát olcsón kihasználó több ezres, elsősorban fogászati gyógyturizmus Németországból, Ausztriából és az észak-európai országokból.
Paradox helyzetet eredményez mindazonáltal, hogy - a párizsi székhelyű Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) decemberi adatai szerint - a balti államok mellett a magyaroknak a legkevesebb a születéskor várható élettartama, valamint a rák és a szív- és érrendszeri betegségek miatti halálozási arány Magyarországon a legmagasabb. Ennek oka szakértők szerint elsősorban a magyarok életmódja: sokat isznak és dohányoznak, túl zsírosan étkeznek, nem mozognak, hanem inkább gyógyfürdőkbe járnak - véli a Libération.
Hozzáteszi: Kádár János viszonylagos gazdasági szabadságot élvező legvidámabb barakkjában a magyaroknak két munkahelye volt, s a korábbi életszínvonal megtartásához sokaknak jelenleg három-négy állása is van. Eközben a magyar egészségügy viszont folyamatosan romlik. Százezrek dolgoznak számlára vagy feketén, akik a lehető legkevesebb társadalombiztosítási járulékot és adót fizetik be, így a kommunizmusból örökölt nem hatékony kórházrendszer alulfinanszírozott.
Az 1989 óta felváltva kormányzó bal- és jobboldal egyaránt reformokat ígért, de az intézkedések népszerűtlenségétől tartva egyikük sem merte azokat megvalósítani. A szocialisták a Fidesszel ellentétben a társadalombiztosítás megtartásával a kórházak működtetését privatizálni akarják. A téma eddig minden választás után elhalt - zárja elemzését a Libération.