Brit lapok: a piac gyors lépéseket vár Gyurcsányéktól
A magyarországi választások eredménye illeszkedik az Európai Unión belüli baloldali térnyerés folyamatába, de a régi-új magyar kormánytól a piac gyors lépéseket vár a költségvetés rendbetételére - írták a hétfői brit lapok.
A liberális The Independent kommentárja szerint azután, hogy a minap "Olaszország is balra fordult", a szocialisták vezette magyar koalíció sikere megerősíti az európai politikai tájképet jellemző eltolódást. A lap kiemeli, hogy az EU 25 tagállamából tizenháromban középbal pártok vagy koalíciók kormányoznak.
A legnagyobb brit liberális újság felidézi ugyanakkor azt is, hogy a magyarországi választási kampányt "elkeseredett ütésváltások" jellemezték, és az MSZP és a Fidesz "törvénysértő, vagy ízléstelen módszerek" alkalmazásával vádolta egymást.
A hétfői Financial Times kommentárjának főcíme szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök "kényelmes választási győzelmet" aratott, a cikk megállapítja azonban: a magyar miniszterelnöknek "nem lesz sok ideje ezt a győzelmet ízlelgetni", mert jelentős nyomás nehezedik rá a költségvetési reformok végett.
A londoni üzleti napilap szerint Magyarország halmozta fel a gazdaság méretéhez képest a legnagyobb költségvetési hiányt az EU-ban, ami sebezhetővé teszi a forintot. A deficit tavaly elérte a GDP-érték 6,1 százalékát, és az idén "könnyen" 8 százalékig emelkedhet, ami az EU-bizottságban és a befektetői körben egyaránt "riadalmat kelt" - áll az elemzésben.
A Financial Times szerint a piaci elemzők zöme elérhetetlennek tartja az euró bevezetésére kitűzött 2010-es céldátumot, és úgy tartja: Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek szinte azonnal lépnie kell a hiány lefaragása végett, őszre pedig átfogó egészségügyi, oktatási és közigazgatási reformjavaslatokkal kell előállnia ahhoz, hogy a forint védhető legyen, és Magyarország ráálljon a 2012-es euróbevezetéshez szükséges pályára.
A lap szerint Gyurcsány Ferencnek egyensúlyoznia kell a deficit határozott kezelése és - az októberi önkormányzati választások előtt - a választók elidegenítésének kockázata között.
A koalíció meggyőző választási eredménye azonban jó hír a költségvetési lefaragásokat és a közszféra alapvető reformjait szorgalmazóknak. A választások előtt Szalkai András, az Erste Bank elemzője azt mondta: a piacoknak nagyon jót tenne, ha valamelyik oldal nagy többséggel győzne, mert ez azt jelentené, hogy a kormánynak megvan az ereje a szükséges reformokhoz - áll a Financial Times hétfői cikkében.