Hiller: dupla vagy semmi játékot játszott az MSZP
Jól döntött az MSZP, amikor 2004 őszén Gyurcsány Ferencnek bizalmat szavazva "dupla vagy semmi játékba" kezdett, s belépett "történetének legrizikósabb korszakába" - mondta hétfőn a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában az MSZP elnöke.
Hiller István elismerte, sok igazság van abban a külföldi lapértékelésekben hangoztatott kijelentésben, hogy a párt győzelme Gyurcsány Ferenc személyiségének köszönhető, de hozzátette: nem szabad elfeledkezni arról, hogy a miniszterelnök-jelöltet előtérbe állító kampányt rendkívül fegyelmezett csapatmunkával csinálták végig.
Mint mondta: a szocialista párt a mögöttük álló időszakban sikeresen leszámolt azzal a szokásával, hogy az előre elhatározott "politikai menetrend" követését minduntalan megzavarják a nyilvánosságra kerülő "fölösleges veszekedések, üzengetések".
A szocialista párt koalíciós kormányzásra készül jelenlegi partnerével, az SZDSZ-szel, mert Hiller István szerint az MSZP úgy ítéli meg, hogy csak "matematikai lehetőségek" vannak az abszolút többség elérésére. A pártelnök csak nagyon valószínűtlen eshetőségként volt hajlandó válaszolni arra a kérdésre, mit tenne az MSZP az abszolút többség birtokában. "Akkor önállóan kormányoznánk" - mondta.
A második Gyurcsány-kormány előtt álló sürgős tennivalók kifejtése előtt hangsúlyozta: most az a legfontosabb, hogy minél gyorsabban megalakuljon az új kabinet. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a jelek szerint ez a törekvésük egybevág azzal, amit a választások második fordulója után tett bejelentése szerint Sólyom László is szeretne: azzal, hogy minél hamarébb kitűzzék az új összetételű országgyűlés alakuló ülésének időpontját.
Arra a kérdésre, hogy tudatában van-e a piacok türelmetlenségének, s az új gazdaságpolitikai intézkedések halaszthatatlanságának, Hiller István megjegyezte: szerinte az új kormány május végére, június első napjaira állhat fel legkorábban, amikor is azonnal hozzálátnak az állam megreformálásának.
Hiller István jelezte, olyan államirányítási struktúrát kívánnak létrehozni, ami már önmagában is a reform szándékát tükrözi. Nem egyszerűen arról lesz szó, hogy 16 minisztérium helyett például 12 lesz, s akkor "itt a boldogság és minden rendben van", de az első lépések valahol itt kezdődnek - tette hozzá. Kiemelte: nem csupán a minisztériumok, illetve azok háttérintézményeinek számát kell csökkenteni, amelyek munkájában "hihetetlen mennyiségű" párhuzamosság akad, hanem helyi, megyei szintű intézményi rendszerekben is rendet kell tenni. Példaként említette, hogy bizonyos területeken már "megtizenkilencszereződött" az apparátusok száma.
Ehhez a reformhoz bátorság kell - ismerte el a pártelnök, de azzal folytatta: a szocialista pártban, s személyesen benne is megvan a kellő eltökéltség arra, hogy akár érdeksérelmeket okozva is, de végigcsinálják a tervezett reformokat.