Tech techline.hu 2011. november. 05. 18:00

Szoláriumon ütött rajta az Artisjus

„Megbüntetett egy szegedi szoláriumszalont az Artisjus, Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület, mert mindenki által...

 „Megbüntetett egy szegedi szoláriumszalont az Artisjus, Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület, mert mindenki által hallható módon szólt a zene a rádióból - írta a Délmagyar internetes kiadása, a büntetés mértéke azonban nem derült ki.” – írja a Nívó blog.  Az Artisjus egyik kedvenc témáink közé tartozik, hiszen nincs a világon még egy ilyen érdekes szervezet, amely a zenék jogdíjai mellett például abból is részesedik, ha valamit kinyomtatunk otthon, vagy fénymásolunk egy oldalt… Nálunk az „akár másolsz, akár nem: fizetsz!” elv érvényesül (hivatalosan "reprográfia", részletes és vitaindító írásunk a témáról itt), hogy ez jól van-e így vagy nincs annak eldöntése persze nem a mi dolgunk.

Egy szoláriumot megbüntetni azért, mert hangosan szól a rádió… Nos ez már érdekes kérdés. Főleg azért, mert a rádió, aki sugározza a zenéket, egyszer már kifizette utánuk a jogdíjat, jelen esetben tehát többszörös megfizetésről van szó, ami jogilag azért egy kicsit kérdéses. A rádió ugyanis pontosan azért fizet, hogy mi bekpacsolhassuk és hallgathassuk, akárhol, akármikor. Hogy ez egy szoláriumban történik, vagy otthon a pajtában, az persze más kérdés, de ilyen szintű lebontásra a nemzetközi jogban sincs túl sok példa (kivétel Magyarország). Az érvelést továbbgondolva: ha a rádió egyszer már kifizette a jogdíjat, de a szoláriumnak ismét meg kell fizetnie, akkor végül nekünk, akik esetleg szolizás közben hallgatjuk, szintén meg kell fizetnünk (csak hogy ne szakadjon meg a lánc.) Sőt, ha esetleg a szoliban mobilunk segítségével rögzítünk egy zeneszámot, és otthon lejátsszuk a nagyinak, akkor a nagymamának megint fizetni kell az Artisjus felé? Vajon meddig tart ez a láncolat? Mennyi idő után válik a zene ingyenessé? Lehet, hogy soha? A vita itt folytatódik…

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.