Több helyen is változott a Büntetőeljárási törvény. Már nem kell bírósági engedély vagyontárgyak lefoglalásához, és a védőügyvédek videohíváson keresztül is képviselhetik ügyfeleiket a tárgyalásokon.
"Kihalt már a jogalkalmazásból a józan ész, hiszen a propaganda elvárásainak megfelelő intézkedések mindent felülírnak." L. Simon László kirúgásának kérdése, a Nemzeti Múzeum és a World Press Photo-kiállítás ügye a jogász szemével, de nem csak jogi szemszögből. Vélemény.
Drogkereskedelem miatt több mint két és fél év letöltendő börtönbüntetést kér az ügyészség azokra a vállalkozókra, akik 2020-ban French Bulldog néven olyan üzletet nyitottak Budapesten, ahol úgynevezett CBD-termékeket árultak. Noha a kendernövényből készült, de 0,2 százalék alatti THC-t tartalmazó termékek nem minősülnek kábítószernek, a rendőrség, majd az ügyészség is beleállt az ügybe, és ragaszkodtak a drogkereskedelem gyanújához és vádjához. Az érintett vállalkozók pedig, hogy bizonyítsák igazukat, újabb boltot nyitottak, ahol ugyanolyan termékekkel kereskednek. Azokkal már nincs bajuk a hatóságnak.
Egy 33 éves magyar nő is részt vehetett India egyik legkeresettebb bűnözője, Mehul Choksi kémregényekbe illő elrablásában. Choksi azt állítja, hogy az indiai titkosszolgálatok emberei több hónapon át figyelték, majd egy szövevényes akcióval próbáltak a hosszú ideje húzódó kiadatási eljárás végére pontot tenni. Persze az sem biztos, hogy egyáltalán elrabolták. Az viszont tény, hogy a rejtélyes magyar nő egy olyan ügy szereplőjévé vált, ami Indiának nemzetgazdasági kérdés: az indiai Punjab National Bankot lehúzó szélhámosok 1,8 milliárd dolláros kárt okoztak.
Nincs akadálya annak, hogy a magyar hatóságok kiadják a Budapesten még tavaly nyáron elfogott és a nemzetközi sajtóban csak a brazil Escobarként emlegetett Sergio Roberto de Carvalho drogbárót – értesült a hvg.hu. Összesen három állam kéri Carvalhót, de arról, hogy kinek adják ki, Varga Judit igazságügyi miniszternek kell döntenie.
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium javaslatára változtathat a Polgári Törvénykönyvön az Országgyűlés. Az építményi joggal többek között megoldható lesz például, hogy forgalomképtelen folyókra vízi erőművek épüljenek.
Egy fideszes törvényjavaslat kivételezett helyzetbe hozná a médiát azzal, hogy míg a sajtótermékeken és a médiaszolgáltatásokon keresztül elkövetett rágalmazást és becsületsértést nem büntetnék, ha mindezt egy blogon vagy a közösségi médiában követné el valaki, az ellen továbbra is vádat lehetne emelni. Jogvédők egyébként régóta szorgalmazzák, hogy ne legyen büntethető a rágalmazás és a becsületsértés.
A Die Presse Wolfgang Benedeket, a Grazi Egyetem nyugalmazott professzorát, nemzetközi jogi szakértőt és az Amszterdami Egyetemen tanársegédként európai jogot oktató Stefan Salomont szólaltatja meg, akik szerint a túl sok menekültre hivatkozva sem lehet felülírni az EU-s szabályozást.
Jogi kisokost kaptak a tüntető diákok: legyen mindenkinél igazolvány, ha a rendőr kér valamit, azt meg kell tenni, tilos jogszabályokat és KRESZ-t sérteni – ezen kívül viszont szinte mindent szabad.