A Gazdaságfejlesztési Minisztérium javaslatára változtathat a Polgári Törvénykönyvön az Országgyűlés. Az építményi joggal többek között megoldható lesz például, hogy forgalomképtelen folyókra vízi erőművek épüljenek.
Versenyképességjavító javaslatcsomagot nyújt be a parlament elé a Gazdaságfejlesztési Minisztérium. Bogdán Tibor kormánybiztos és Zsombolyai Péter Zsombor gazdasági- és vagyonjogi szabályozásért, valamint perképviseletért felelős helyettes államtitkár háttérbeszélgetésen ismertette a javaslatcsomag tartalmát, melynek legfontosabb eleme az építményi jog intézményének létrehozása lesz.
Az építményi jog lényege, hogy egy jogi személy legfeljebb 50 évre építési jogot szerezhet egy olyan területen, ami nincsen a birtokában – írja az origo.hu.
Az építményi jog bevezetésével alapvetően új jogintézmény jön. Mint Bogdán Tibor elmondta, az építményi jog dologi jog, tehát forgalomképes, zálogjoggal terhelhető és átruházható. Az építményi jog nem kötődik konkrét személyhez, és határozott időre köthető, maximum 50 évig.
Az építményi jogot a természetes személyek esetében még nem vezetik be, csak jogi személyek élhetnek majd vele, továbbá nem írja felül sem a helyi, sem az országos építési szabályokat.
A nemzeti vagyon területén 35 évre lehet majd építményi jogot létesíteni.
Bogdán Tibor példákat is hozott az új jogintézmény alkalmazására. A legszélsőségesebb eset, ha valaki 50 évig egy telken azt csinál, amit akar. Másik példa, hogy egy irodaépület tetejére szeretne egy mobilszolgáltató cég építményi jogot, hogy oda mondjuk antennát telepítsen. Az építményi joggal megoldható lesz, hogy forgalomképtelen folyókra vízi erőművek épüljenek – magyarázta a miniszteri biztos.
A kérdéses törvényjavaslat társadalmi egyeztetése a múlt héten zárult le, a módosításokat a minisztérium várakozásai szerint júniusban el is fogadhatja a parlament, hogy aztán nyáron hatályba lépjenek az új intézkedések.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.