Robot gyártja a kiborgokat – nem vicc, kínai tudósok tényleg megoldották, hogy kiborg csótányokat gyártsanak számítógépes látással bíró robotok.
Fura csótányok, a hátukon egy elektronikával? Adódhat a kérdés, mégis mi ez, de a válasz nem túl megnyugtató: kínai tudósok hozták létre őket, és kiborg csótányokról van szó. Tehát távolról lehet irányítani őket – és már a tömeges „gyártás” módszerét is kidolgozták, így 68 másodpercenként lehet létrehozni egy robotrovart.
Mint a BGR írja, korábbi kísérletek során sikerült egyesíteni elektronikát élő rovarokkal – így távolról lehet irányítani őket, úgy, hogy közben nem esik bántódásuk sem. Most szingapúri mérnökök fejlesztették tökéletesre ezt a módszert úgy, hogy már egy elektronikus hátizsákot lehet szerelni a csótányokra – ezt pedig nem emberek, hanem robotok végezhetik el.
Ezek a robotok számítógépes látással rendelkeznek, ami fontos szempont: így az eszköz pontosan követni tudja, mit csinál. Egy ilyen precíziós eljárásnál ez különösen fontos, ahol az is fontos, hogy az állat ne sérüljön. Az elektronika a rovar izmait és érzékszerveit tudja irányítani.
Az ezzel kapcsolatos, az arXiv preprint szerveren lévő tanulmányt összegezve a South China Morning Post megjegyzi: a csótányok azért ideális alanyok ehhez, mert a hátukon lévő lemez – pronotum – kemény, így anélkül lehet rögzíteni az elektronikát, hogy kárt tennének a rovarban.
Van azonban egy fontos kérdés: mi értelme ennek? Erre nem szolgáltak válasszal a szakemberek, de az SCMP cikke szerint a kiborg csótányok – már csak a szívósságukból fakadóan is – ideálisak lehetnek veszélyes területek megfigyelésére, vagy bemenni olyan helyekre, amelyek az emberek számára veszélyesek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.