Sokat fejlődött, de még mindig nem tökéletes a Microsoft Recall, ami a felhasználó szinte minden mozzanatáról fotót készít.
A Microsoft még májusban mutatta be a Recall nevű Windows 11-funkciót, amely a mesterséges intelligenciára építve a felhasználó minden mozdulatát rögzíti, és így visszahívhatóvá teszi.
Ennek érdekében voltaképpen mindenről képernyőképet készít, amit aztán eltárol az eszközön. A funkciót már a bejelentés után éles kritikával illették a szakemberek, konkrétan „adatvédelmi rémálomnak” nevezték. Lépett is a Microsoft: előbb több változtatást is eszközölt, majd eltolta a júniusra időzített megjelenést. Később egy új időpontot tűztek ki, majd végül ezt is elvetették; de ugyanez történt harmadjára is.
A sok halogatás oka leginkább az volt, hogy a Microsoft – bizonyára a kritikák hatására – még dolgozott a megoldás biztonságán. Néhány tesztelő november óta már próbálgathatja a funkciót, december 6-a óta pedig a Windows Insider tesztelői is hozzáférhetnek, már amennyiben Copilot+ PC-vel rendelkeznek.
Hiába azonban a sok halasztás és javítgatás, úgy tűnik, még mindig nem tökéletes a Recall. A legújabb változat elviekben már automatikusan észleli, és nem is fényképezi le az érzékeny információkat, mint például a banki adatokat – de a Tom’s Hardware tapasztalatai szerint ez a szűrő még messze nem tökéletes.
Elviekben ugyanis minden esetben le kéne állnia a képernyőképek rögzítésének, ha az adott weboldal vagy dokumentum kártyaadatokat tartalmaz – a gyakorlat ugyanakkor a portál tapasztalatai szerint nem ez; a Recall minden további nélkül képet készít egy kártyaadatokat tartalmazó Jegyzettömb-fájlt.
Ugyanez a helyzet egy hitelkérelemhez szükséges PDF-fel, valamint egy kártyaadatokat bekérő weboldallal is. A Gizmodo ugyanakkor kiemeli: ez még nem jelenti azt, hogy a szűrő egyáltalán nem működik. Két fizetési oldalon például nem volt hajlandó képernyőképet készíteni a Microsoft eszköze, és a felhasználó maga is beállíthat olyan honlapokat, ahol nem működik a Recall.
Úgy tűnik azonban, hogy még mindig nem tökéletes a funkció – bár kétségtelen, hogy a májusi állapothoz képest már sokat fejlődött. Például az adatokhoz csak a Windows Hellóval történő (biometrikus) azonosítást követően lehet hozzáférni. Ráadásul nem lesz alapértelmezetten aktív a funkció, és az egész ezzel kapcsolatos programot törölni lehet a számítógépről, ha a felhasználó ódzkodik tőle.
Hogy mikor jelenhet meg a Recall a közhasználatú Windows 11-változatban, jelenleg nem ismert – de az előzmények ismeretében már egy céldátumot is érdemes lenne fenntartásokkal kezelni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.