Itthon hvg.hu 2024. december. 16. 10:16

Forbes: Az állami főlombikosnak a férje volt a doktori témavezetője, vizsgálat is indult – de nem ezért

Novák Katalin sógornője körül nagy a kavarás.

Különös körülmények között szerezte meg doktori címét Vesztergom Dóra, Novák Katalin volt családügyi miniszter egykori államtitkára, sógornője – írja a Forbes. A lap cikke szerint Vesztergom nemrég „szakmai építkezésbe” kezdett, ennek egyik módja volt az, hogy a Szegedi Tudományegyetemen kísérelte meg megszerezni a PhD-jét.

Vesztergom Magyarországon endokrinológus szakképzettséget szerzett általános orvosi diplomáját követően, külföldön szerzett szülész-nőgyógyász szakvizsgát, ahogy szakmai tapasztalatát is. Doktori disszertációja ezzel szemben alapvetően a daganatos megbetegedéssel diagnosztizált nők reprodukciós esélyeit, valamint esetleges asszisztált reprodukciós esélyeit vizsgálja. Ez a szakterület férjéhez, Novák Zoltánhoz, Novák Katalin bátyjához tartozik. Vele Vesztergom több publikációt is közösen jegyez, Novák pedig férjeként doktori dolgozatának témavezetője is.

Ezzel pedig az egyetemnek nem volt semmi gondja, ahogy valamiért azzal sem, hogy Vesztergom úgy akart Szegeden doktori címet szerezni, hogy közben az egyetemhez kapcsolt lombikbébicentrum állami finanszírozása is az ő igazgatóságához tartozik. Vesztergom ugyanis az OKFŐ-n belüli Humánreprodukciós Igazgatóságot vezeti, itt alá tartozik a meddőségkezelés és a lombikprogram is.

Vesztergom Dóra: A meddőségi intézetek központosításával az állam hatalmas felelősséget is magára vett

Gyökeres változásokat javasol a meddőségi ellátásban a tavaly létrejött Humánreprodukciós Igazgatóság. Vezetője, Vesztergom Dóra a hvg360-nak adott interjújában elmondta: a kormánynak elküldött javaslataik között szerepel a petesejt-donáció és az embriók genetikai vizsgálatának rendezése is. Az ingyenességhez és a 45 éves korhatárhoz viszont nem nyúlnak. Az egyház számára problémás bioetikai kérdéseket azonban az államnak kell rendeznie.

Az, hogy Vesztergom konzulense a saját férje, nem okozott fennakadást az egyetemen. Opponense, Gab Kovacs személye viszont igen: ő az ausztráliai Monash Egyetem szülész-nőgyógyásza, ellene pedig Kaáli Nagy Géza, a magyarországi lombikeljárások és módszertanok orvosprofesszora szólalt fel élesen korábban. Nyilvános nyilatkozata szerint „nemzetstratégiai szempontból aggodalomra ad okot, hogy az igazgató asszony szoros kapcsolatot ápol egy olyan külföldi befektetővel, aki korábban már próbálkozott többségi tulajdont szerezni a magyar meddőségi piacon. Személyesen is többször tárgyaltam a szóban forgó spekulánssal, hiszen pont az én intézeteimet szemelte ki megvételre. Próbálkozása gyorsan kudarcba fulladt, miután kiderült, hogy egy olyan hazai intézetnek is a tanácsadója volt, amely ellen ma is rendőrségi nyomozás van folyamatban. Ez viszont nem zavarta Vesztergom Dórát, aki idén nyáron – tudomásom szerint – írásban tájékoztatta a Dunamenti REK, azaz az összevont, államosított reprodukciós intézetek vezetőit és más dolgozóit, hogy szeptembertől az ausztrál Dr. Gab Kovacs már a meddőségi gigacentrum ügydöntő felügyelőbizottságába is bekerül.”

Mindez azonban nem csupán önmagában, de Vesztergom doktorija miatt is problémás. Hiszen Gab Kovacs így függelmi viszonyba kerülhetett vele. Az egyetem pedig ezt már komolyan vette: az intézményvezető gyakorlatilag leállította Vesztergom dolgozatának bírálati eljárását. A címet végül ennek ellenére is megadták.

Két évvel a magánklinikák beszántása után az állami hálózat feleannyi lombikkezelést tud végezni, mint kellene

Újabb lépésekkel próbál úrrá lenni a meddőségi klinikákat sújtó szakemberhiányon a kormány. Ennek részeként a jelenleg is a szakmában dolgozó szülész-nőgyógyászok és embriológusok a képzési program elvégzése nélkül is tehetnek majd szakvizsgát. A sietség nem véletlen, azt ugyanis a Belügyminisztérium is elismeri, hogy a jelenlegi állami rendszer egyelőre képtelen megfelelően ellátni a feladatokat.

Hirdetés