Ingyenesen elérhető lesz mindenkinél az OpenAI által fejlesztett kereső, ami néhány új funkcióval is bővül, hogy még egyszerűbb legyen a keresés.
Az OpenAI október legvégén indította el a saját keresőjét ChatGPT Search néven, jelentősen átalakítva a chatbot addig ismert működését. Az új képesség azonban mindeddig előfizetéshez volt kötve, csak a ChatGPT Plus (vagy Pro) díjcsomagokkal lehetett próbálgatni – hétfőn azonban a cég bejelentette, hogy elkezdi elérhetővé tenni az ingyenes felhasználók körében is.
Az újdonságot mi is alaposan leteszteltük még az indulásakor, de az ingyenes hozzáférés bevezetésével néhány ponton változtatott is a keresőn az OpenAI. Az első, bár nem részletezett érdekesség tapasztalataink szerint, hogy az ingyenes változatnál már nem lehet látni, melyik nyelvi modell dolgozik épp a chatbot mögött – csak a Plus opció látszik, hogy előfizetéssel az is hozzáférhető extra funkciókkal. Az ingyenes Search mögött tehát nem tudni, melyik modell dolgozik.
Ami az újdonságokat illeti, ha egy konkrét helyszínre (étteremre, helyi látványosságra stb.) keres, a ChatGPT képekkel, értékelésekkel és a nyitvatartási idővel listázza az odavágó találatokat. Egy adott találatra kattintva bővebb információkkal szolgál a kereső, de akár egy térkép is megnyílhat a ChatGPT-n belül.
Szintén újdonságnak számít, hogy ha egy adott dologra keres rá – mint például szállásfoglaló oldalakra –, akkor nem a szöveges válasz generálásával indít a kereső, hanem rögtön mutat is pár kapcsolódó linket, majd csak azután kezd írni. Így gyorsabban megkaphatja azt, amire keresett, és az utána következő szöveg már csak egy kis segédlet lehet.
A ChatGPT Search bevezetése az ingyenes felhasználóknál fokozatos. Nálunk már megjelent, de megeshet, hogy valakinek még napokat kell várnia rá. Úgy tapasztaltuk, magyar nyelven egyelőre még nem igazán alkalmazza az eszköz a fentebb részletezett újdonságokat: szállásfoglaló oldalakra keresve például következetesen a szövegeléssel kezd, de gyorsan eljut a lényegig. A fenti példán is látható, hogy programok szervezéséhez-tervezéséhez így is hasznos segédlet lehet, még ha kicsit megmosolyogtató is, hogy az első forrása (a képeknél) a rivális Google.
A ChatGPT Search használatához regisztrációra mindenképp szükség van, mivel bejelentkezés nélkül nem használható. Bár, ha valamilyen keresésre utaló kérdést tesz fel a keresőnek, azt érzékeli, de a beviteli mező bal szélén lévő földgömb ikon megérintésével biztosra mehet, hogy keresőként működjön a ChatGPT. Az OpenAI által elmondottak alapján ekkor garantáltan a legfrissebb információk között kutat az eszköz. Reklámok nincsenek benne, de ki tudja, meddig.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.