Tech HVG 2024. december. 13. 17:03

Vízre, és ősi életre bukkantak egy teljesen befagyottnak hitt antarktiszi tó jege alatt

Ha azt hitte, egy befagyott antarktiszi tó jege alatt nincs élet, tévedett – de nem ön volt lemaradva, a tudósok is csak most fedezték fel. Az Enigma-tó neve már önmagában sejtelmes, de mint az egy friss tanulmányból kiderül, egyedülálló mikrobák is vígan élik világukat a jeges felszíne alatt.

A felfedezést egy nemzetközi sarkkutató-csapat tette, megállapításaikat pedig a Communications Earth & Environment tudományos folyóiratban közölték. Ebből kiderül: egy eddig ismertetlen ökoszisztémáról van szó, melyben virágzó élet lehetett a befagyása előtt.

MInt a Gizmodo összegez, az Enigma-tó két gleccser, az Amorphous és Boulder Clay között helyezkedik el, a környék átlaghőmérséklete pedig –14 Celsius-fok – de a minimum akár –40,7 Celsius-fok is lehet. Emiatt korábban úgy hitték, a tó teljesen be van fagyva.

2019 és 2020 nyarán a csapat felfedezte: ez nem igaz. Talajradarokkal ugyanis találtak egy 12 méter mélységű vízréteget a jeges felszín alatt, körülbelül 11 méteres mélységben. Mintát is vettek egy fúróval, miközben ügyeltek arra, hogy a víz szennyeződjön – és a laboratóriumi vizsgálatok feltárták, hogy a mintákban élet van.

Annyira olvad az Antarktisz jege a globális felmelegedés miatt, hogy 450 tudós könyörög a változásért

A sarkkutatók szerint ha nem történik változás, akár 50 méterrel is megemelkedhet a tengerek vízszintje.

Több mikroorganizmust, baktériumot is találtak, noha ezek jellemzően egyszerű, korlátozott képességű életformák. Az elemzés nyomán úgy sejtik, a tó a befagyása előtt sokféle mikroorganizmus-közösségnek volt az otthona.

Hogy mikor történt meg a befagyás, az nem világos, de 14 millió éve az egész Antarktisz befagyott, így addigra már az Enigmát is utolérhette a fagyos sorsa. Ezt túl kellett éljék a mikroorganizmusok, tehát a most találtak az ő leszármazottaik lehetnek. A több millió éves, izolált fejlődés miatt azonban már eltérhetnek az őseiktől.

(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.