Ritka leletre bukkant Tel-Aviv külvárosában egy 12 éves lány. Bár az édesanyja egy egyszerű kődarabnak gondolta az amulettet, végül kiderült, hogy igen egy értékes szkarabeuszról van szó.
Túrázás közben számos érdekességre bukkanhat az ember, de az azért nem túl gyakori, hogy a földön talált, kavicsnak gondolt dologról kiderül, hogy valójában egy 3500 éves lelet. Nem is akármilyen.
Pedig egy 12 éves izraeli lánnyal pontosan ez történt: Tel-Aviv külvárosában túrázott épp, amikor egy apró, kavicsra hasonlító tárgyra lett figyelmes. Meg is mutatta az édesanyjának, aki nem tulajdonított különösebb jelentőséget a kavicsnak; egy közönséges kőnek vagy gyöngynek gondolta.
A lány azonban makacsul hitte, hogy ez sokkal értékesebb lehet egy egyszerű kődarabnál, és igaza is lett. Miután meggyőzte az édesanyját, felhívták az Izraeli Régészeti Hatóságot (IAA), melynek szakemberei megvizsgálták a tárgyat.
Mint kiderült, ez egy amulett, ami két skorpió mellett egy hieroglifát és egy királyi jogarra emlékeztető motívumot is tartalmaz. A skorpiók Szerket egyiptomi istennőt jelképezik, aki a terhes nők védelmezője – míg a hieroglifa a „jó” vagy a „kiválasztott” szavakra utalhat, mondja Yitzhak Paz, az IAA bronzkor-szakértője. Ő vizsgálta meg azt amulettet, és úgy véli, 3500 évvel ezelőtti lehet – az egyiptomi Újbirodalom időszakából származhat.
Az amulett egy szkarabeusz, ami ganajtúró bogarakat formáz. Ennek oka, hogy az egyiptomiak szentnek tekintették ezeket az állatokat. A galacsinba helyezett tojások az új élet szimbólumai voltak – részletezi a Gizmodo. A szkarabeusz egyiptomi jellegzetesség volt, de Egyiptomon túl is elterjedt volt, így Paz szerint akár a területen áthaladó fontos, tekintélyes ember is eldobhatta – vagy szándékosan temethették el.
Mivel azonban a felszínen bukkantak rá, a szakember szerint nehéz a pontos kontextus meghatározása. Az azonban biztos, hogy érdemes mindig nyitott szemmel járni – lehet, hogy legközelebb ön is talál egy értékes leletet a Bükkben botorkálva.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.