Miről szól, miről nem, szóval mit tud a gyakorlatban egy okosgyűrű? Egyáltalán kinek ajánlható a viselhető kütyük legfrissebb műfaja? Teszten a Samsung Galaxy Ring, jövünk a gyakorlati tapasztalatokkal.
Csuklón viselhető kütyükből egy év alatt mintegy 185–200 millió talál gazdára – kijelenthetjük, hogy az okosórákra és aktivitásmérőkre jelentős a kereslet. Ezek az eszközök részletes információkkal szolgálnak viselőjük napi aktivitásairól, tevékenységeiről, alvásáról, egészségi állapotáról, megjelenítik a beérkező üzeneteket és hívásaikat, és adott esetben még zenehallgatásra vagy fizetésre is használhatók.
Most itt a legfrissebb őrület, az okosgyűrű – és rengeteg kérdést vet fel. Pontosan mi ez, mire jó, mire nem jó, és kinek való? A Samsung első gyűrűjének alapos kipróbálása igyekszünk minden felmerülő kérdésre választ adni.
A galaxis gyűrűje
A Galaxy Ring első blikkre, felületesen szemlélődve egy csillogástól mentes, visszafogott megjelenésű normál gyűrűnek is tűnhet. A konkáv külsejű újdonság hozzánk matt fekete kivitelben érkezett, de ezüst- és arany színben is elérhető.
A csuklón viselhető készülékektől eltérően ezúttal nincs szabadon állítható szíj, a méret fix és adott, így vásárlás előtt kell döntést hoznunk arról, hogy mekkora Ringet szeretnénk az ujjunkra húzni. És hogy melyik ujjra? Nos, bár a legtöbb fotón a mutatóujjon látható a gyűrű, a gyártó szerint lényegében bármelyik, lehetőleg tetoválás nélküli ujjon hordható.
A méret megválasztásában segít egy plasztik próbadarabokat felvonultató készlet, melyben a legkisebb az 5-ös, a legnagyobb a 13-as méret. Mi egy 10-es példányra voksoltunk, melynek belső átmérője 19,8 milliméter, és amelyet gyűrűs ujjra választottunk.
Méretválasztáskor az is járható út, hogy lemérjük egy meglévő gyűrűnket, de nem árt tudni, hogy a Galaxy Ring a belső ívből némileg kiemelkedő szenzorok miatt az átlagnál kicsit szűkösebb. Tesztpéldányunk konkrétan 7 milliméter széles, 2,6 milliméter vastag és 2,8 grammot nyom a mérlegen, titánból készült minőségi borítása IP68-as szabványú por- és vízálló kivitelű.
Ujjra vele!
A gyűrű egy átlátszó műanyag tokban pihen, melynek 361 mAh kapacitású akkumulátora a mellékelt USB-C kábellel tölthető, és amelyről a tokba helyezett gyűrű 80 perc alatt tölthető fel teljesen – egymás után maximum kétszer. A töltöttségi szintről kör alakú LED fénycsík nyújt vizuális információt.
A tok első felnyitásakor a gyűrű automatikusan párosító módba kapcsol, és Bluetooth 5.4-en keresztül egyszerűen összetársítható a Wearable mobil applikációval, amely a részletes egészségügyi adatokkal szolgáló Health apphoz hasonlóan nem csak Samsung, hanem bármilyen androidos telefonra/tabletre letölthető. iOS támogatás viszont nincs, az iPhone-osok koreai gyűrű nélkül maradnak.
A kezdeti lépéseket követően már csak annyi dolgunk van, hogy felhúzzuk az okosgyűrűt és ugyanúgy használjuk, mint „buta” társait. Szenzorból hármat kapunk, egy gyorsulásmérőt, egy optikai elven működő pulzusmérőt és egy a bőrhőmérséklet érzékelőt.
A kétmagos processzort, 8 MB memóriát és 512+64 KB RAM-ot felvonultató Ringen nincs kijelző, hangszóró, mikrofon és vibramotor.
Mit tud és mit nem?
A legfontosabb feature az az úgynevezett energiapontszám, amely a Wear OS nyáron debütált legújabb verziójával mutatkozott be okosóra fronton. A telefon applikációban minden reggel felbukkanó pontszám a napi fizikai és mentális felkészültségünk szintjére utal, és a Garmin-féle Body Batterytől eltérően napközben nem változik, hanem egy 24 órás statikus érték.
A 85–100-as tartományban kiválónak, 60 alatt pedig gyengének mondható energiapontszám az előző napi aktivitásunk és az aktuális alvásunk mesterséges intelligencia által kielemzett adataiból tevődik össze, és tapasztalataink szerint a valóshoz közeli képet mutat szervezetünk állapotáról.
Alvás közben a gyűrű érzékeli többek közt az ébrenléti időszakokat, a felszínes, álom- és mélyalvásokat, és nem csak a pulzust, de a szívfrekvencia változását és a légzésszámot is méri. Sőt, ha a közelben ott a mobilunk, akkor annak mikrofonjával figyeli és rögzíti a horkolásokat.
Az ingyenesen letölthető és előfizetéses lehúzás nélkül teljesen szabadon használható alkalmazás figyelmeztet, ha a beállított tartományon kívül esik a pulzusunk, és hőmérsékletméréssel női cikluskövetésre is képes. Kérhetünk értesítést, ha 50 percet meghaladó tétlenséget érzékel a gyűrű, amely automatikusan képes észlelni, ha gyalogolni vagy futni kezdünk.
Komolyabb futáshoz nem ajánlható a GPS nélküli Ring, mert az a teljesen passzív kivitele miatt értesítéseket sem tud közölni velünk ás NFC hiányában fizetéshez sem használható. A leginkább a mutatóujjal kivitelezhető dupla csippentéssel elnémíthatók a telefon jelzései, illetve ily módon akár exponálhatunk, videózhatunk is a mobil kamerájával – ezen funkciók csak Samsung telefonok esetében élnek.
Az esetlegesen elhagyott gyűrű megkeresésében a Find alkalmazás van segítségünkre, amivel megvillogtathatók a belső íven lévő fényforrások, ezek egyébként az akkumulátor töltöttségi szintjéről is képesek információt adni. Ujjon viselve kevés a fényszivárgás, alvás közben csak minimálisan zavarhat az optikai szenzor.
A 10-es méretű gyűrűben lévő 19,5 mAh-s akkumulátor átlagosan 6 napos üzemidőt biztosít. A kisebb és nagyobb méretű gyűrűkben ennél némileg kisebb-nagyobb kapacitású aksik rejtőznek, a használati idők csak minimálisan térnek el. A telep nem szedhető ki, a Galaxy Ring nem javítható, csak újra cserélhető.
Kinek ajánlható?
Jelen sorok írója hosszú évek óta okosórát visel, és az ezeken megszeretett funkciók miatt az óráját semmiképp sem váltaná le gyűrűre. Galaxy okosóra és okosgyűrű együtt is használható, ilyenkor dedikáltan utóbbi felel a pulzusmérésért és alvásfigyelésért, és a páros üzemmód miatt csökkentett funkcionalitás miatt a gyűrű üzemideje akár 30 százalékkal is megnőhet.
Az együttes viseletben nem sok rációt látunk, abban viszont nagyon is, hogy nappal okosórát, éjszaka pedig okosgyűrűt hordjunk. A miértre az a válasz, hogy aludni még a kompakt smartbandekkel sem túl kényelmes, nem beszélve a vaskos okosórákról, a gyűrűt viszont lényegében észre sem lehet venni ágyban, párnák közt.
A Ring azok számára is jó választás lehet, akik nem szeretik az órákat, vagy esetleg valamilyen hagyományos szép analóg órát viselnek, és emellett valamilyen high-tech, de diszkrét formában nyomon szeretnék követni különböző egészségügyi mutatóikat.
Konklúzió, árak
Messze nem a Samsung rukkolt elő az első okosgyűrűvel, de a nagy és neves gyártók közül ez a dél-koreai cég lehet az, mely elsőként ad igazán komoly lendületet a piacnak.
A Galaxy Ring jelentősen szerényebb tudású az okosóráknál, cserébe viszont alvás közben sokkal kényelmesebben viselhető, és töltőre is viszonylag ritkán kell dugni. Amennyiben tisztában vagyunk a tudásával, és az találkozik az elvárásainkkal, valószínűleg nem okoz majd csalódást.
A Magyarországon hivatalosan 2025 elejétől kapható újdonságnak sajnos alaposan megkérik az árát, a 449 eurós európai listaár napi árfolyamon átszámítva jelenleg mintegy 183 ezer forintot jelent.
Ennyi pénzből akár már egy nagytudású Galaxy Watch7 okosóra is kijön – a Samsung vélhetően arra apellál, hogy az ékszerekért hajlandóak vagyunk szélesebbre nyitni a pénztárcánkat.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.