Tech HVG 2024. november. 24. 17:03

Sikerült, ami még soha: lefotózták egy idegen galaxis csillagát

A Nagy Magellán-felhőben található WOH G64 a tudósok szerint hamarosan felrobbanhat, ám előtte még sikerült felvételt készíteni róla.

Nemrég egy egészen lenyűgöző képet adott közre az Európai Űrügynökség a Napról: olyan felbontásban lehet látni a központi csillagunkat, amilyenben még soha. A chilei Andrés Bello Egyetem tudósainak azonban sikerült ezt felülmúlniuk egy másik fotóval, ami nem a Napról, de még csak nem is a Tejútrendszerben lévő csillagról készült.

Az IFLScience beszámolója szerint a csillagászok egy ideje már tanulmányozzák a WOH G64 kódjelű csillagot. Ez egy vörös szuperóriás a Tejútrendszerrel szomszédos galaxisban, a Nagy Magellán-felhőben, és a feltételezések szerint a szupernóva megjelenése előtti utolsó szakaszban van. A chilei tudósoknak ezt a csillagot sikerült lefotózniuk, amire korábban még soha nem volt példa.

Ugyan megfigyelni már régóta lehet idegen galaxisban lévő csillagokat, és meg is lehet mérni a tömegüket, nagy felbontású képet készíteni egy, a Földtől 160 ezer fényévre lévő égitestről azonban óriási kihívást jelentett. A csapatnak ezt az Európai Déli Obszervatórium segítségével sikerült összehozni.

Zooming into the star WOH G64

This video zooms into WOH G64, a dying star in the Large Magellanic Cloud, 160 000 light-years from us. This is the first close-up image of a star outside our galaxy. The various images shown here were taken with different telescopes at different times, and have been blended together to create this zoom.

Keiichi Ohnaka, az egyetem asztrofizikusa és az Astronomy & Astrophysics című tudományos lapban megjelent publikáció vezető szerzője szerint az égitest sokkal, nagyjából 2000-szer nagyobb, mint a Nap. A WOH G64-hez hasonló csillagok életük utolsó szakaszában ledobják a külső rétegeiket, ezt örökítette meg a tudósok által készített fotó is. A csillag körül látható vörös gubó az az anyag, amit a csillag már eldobott.

A szakembereket meglepte a tojásforma, mivel a korábbi modellezések másfajta alakot jósoltak. Éppen ezért úgy vélik, egy nem látható másik égitest okozhatja ezt az eltérést. A csillag az elmúlt évtizedben halványabbá vált, ami miatt egyre nehezebb lesz a megfigyelése. Ugyanakkor úgy vélik a szakemberek, közel járhat az égitest a végső robbanásához.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.