Amerikai kutatók 27 éven át vizsgálták, miként változik a kísérletbe bevont önkéntesek agyának felépítése. A szakemberek meglepő összefüggést találtak a cukorbetegség és az Alzheimer-kór kialakulása között is.
Az agy szöveteinek fokozatos elvesztése az öregedés természetes velejárója, ám egy friss tanulmány rámutatott arra: van, akinél az idegi kapcsolatok sokkal gyorsabban hanyatlanak, mint másoknál – írja a Science Alert.
Egy 1995-ben kezdődött, és több évtizeden át tartó kísérlet arra jutott, hogy azoknál, akiknél nagyobb az idegrostokat tartalmazó fehérállomány-veszteség, 86 százalékkal nagyobb a kockázata az enyhe kognitív zavar (mild cognitive impairment, MCI) kialakulásának. Az is kiderült, az anyagcsere-betegségben nem szenvedőkhöz képest a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők jelentősen több fehérállományt veszítettek az idő múlásával, és ennél a csoportnál végül 41 százalékkal volt magasabb az MCI kialakulásának kockázata.
Emellett azt is megállapították: azoknál, akiknek az agy-gerincvelői folyadékban a demencia kialakulásával kapcsolatos biomarkereket találták, 50 százalékkal nagyobb volt a kognitív károsodás kockázata.
Ha az illetőnek cukorbetegsége volt, és az Alzheimer-kórhoz kapcsolódó amiloid plakkokat is kimutatták, a kockázati szint már 55 százalékra nőtt. A témával kapcsolatos publikáció a JAMA Network című tudományos lapban jelent meg.
A vizsgálatot 185 fő bevonásával végezték el, akik többnyire jó anyagi háttérrel rendelkező fehér emberek voltak, akiknek családjában előfordult már a demencia. Bár nem tudni, hogy egy ennél szélesebb populációban milyen eredmények születtek volna, a hasonló vizsgálatok jóval rövidebbek, mint a mostani.
A tudósok összesen 27 éven keresztül, rendszeresen vizsgálták meg azoknak a résztvevőknek az agyát, akik 20 és 76 éves koruk között kezdték meg a kísérletet. A vizsgálat elején minden résztvevő kognitív képessége ép volt. A vizsgálat végére 60 embernél alakult ki MCI, 8-nál pedig demencia.
Minden ember agyát körülbelül ötször vizsgálták át, és a képek alapján úgy tűnik, az életkor előrehaladtával normális, hogy az ember fokozatosan elveszíti a szürkeállományát, amely neurontesteket tartalmaz, valamint a fehérállományt, amely üzeneteket vezet az idegsejtek között.
Ami azonban meglepő volt, az az, hogy a fehérállomány leépülése a középkort elérőknél felgyorsult. Azoknál a résztvevőknél, akiknél évről évre a legnagyobb mértékben csökkent a fehérállomány térfogata, sokkal nagyobb valószínűséggel alakultak ki az MCI tünetei.
A Johns Hopkins Egyetem idegtudósai, a tanulmány szerzői szerint az eredmények rávilágítanak arra, hogy a fehérállomány térfogatának változása szorosan összefügg az öregedéssel kapcsolatos kognitív változással, ami arra utal, hogy a fehérállomány degenerációja döntő szerepet játszhat a kognitív hanyatlásban.
Bár csak nyolc személy esetében diagnosztizáltak 2-es típusú cukorbetegséget, a kutatók úgy vélik, hogy a cukorbetegség kezelése, de legfőképpen megelőzése segíthet csökkenteni az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.
„Mivel az inzulinrezisztencia kritikus szerepet játszik az amiloid plakkok képződésében, a cukorbetegség elősegítheti az Alzheimer-kór kialakulását” – emelték ki a szakemberek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.