Elég komolyan szivárog a Nemzetközi Űrállomás egyik modulja, de sem a kiváltó okot, sem a helyzet súlyosságát illetően nincs egyetértés az orosz és az amerikai fél között.
Már legalább öt éve szivárog a Nemzetközi Űrállomás (ISS) egyik orosz modulja, a Zvezda. Nemrég a NASA főfelügyeleti szerve (OIG) adott ki egy jelentést, feltárva a probléma súlyosságát, és azt, hogy mekkora veszélyt jelent ez a személyzetre nézve.
A NASA szerint már rendkívül súlyos a szivárgás mértéke, ami már konkrétan a legsúlyosabb besorolást kapta. Az oroszok azonban nem osztják ezt a véleményt, a Roszkoszmosz szerint ugyanis nincs komoly probléma.
Bob Cabana, a NASA korábbi asztronautája, az ISS tanácsadó bizottságának jelenlegi elnöke egy, a napokban tartott ülésen elmondta: a NASA aggodalmát fejezi ki az érintett egység szerkezeti integritásával és a katasztrofális meghibásodás lehetőségével kapcsolatban.
Ugyanakkor a SpaceNews szerint megjegyezte: az oroszok úgy vélik, a további működés biztonságos, de ezt nem tudják kielégítő mértékben bizonyítani. Az oroszok szerint a mikrorezgések okozta anyagfáradás lehet az ok, míg a NASA szakemberei szerint inkább a mechanikai feszültség és a modul anyagtulajdonságai, valamint a környezeti hatások játszanak szerepet. Tehát még a hiba forrását tekintve sincs egyetértés az amerikai és az orosz fél között.
A szivárgást ugyanakkor a NASA és a Roszkoszmosz is figyelemmel kíséri. Arra is készülnek, hogy bezárják a kiszolgálómodul zsilipjét, amikor nincs rá szükség – így minimalizálva a levegőveszteséget. Már arra is felkészült a két űrügynökség, hogy végleg lezárják a modult, ha kezelhetetlenné válna a helyzet. Az ISS így is működhetne tovább, de eggyel kevesebb dokkolóállás lenne a teherűrhajók számára.
A Nemzetközi Űrállomás már így is a pályafutása végéhez közelít; várhatóan 2030-ban hagyja majd el az utolsó ember, ezt követően pedig a Földnek irányítják.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.