Komoly betegségekhez vezethet az, ha sokat ül a toaletten. A szakemberek azt is elmagyarázták, mi áll ennek a hátterében.
Az emberek hajlamosak az okostelefonjukkal (vagy könyvvel, régebben újsággal) elvonulni a WC-re, így lényegesebb több időt eltöltve ott, mint az szükséges lenne. Pedig úgy tűnik, nagyon nem mindegy, hogy mennyit időzik a toaletten – komoly egészségügyi kockázata lehet ugyanis annak, ha sokáig ücsörög ott.
Lai Xue, a Texasi Egyetem proktológus-sebésze szerint az aranyér kockázatának növekedése mellett a medenceizmok gyengülését is okozhatja, ha sokat ül a WC-n. Mint a szakember a CNN-nek nyilatkozva kiemeli: amikor a betegek panaszokkal fordulnak hozzá, az egyik legfőbb terület, amit meg kell beszéljenek, az az, hogy a páciens mennyi időt tölt a WC-n.
Az ideális idő ugyanis 5 és 10 perc közötti, de utóbbinál semmiképpen sem több. Adódhat azonban a kérdés: mégis miért gond, ha az ember egy kicsit elidőzik a WC-n ülve, a telefonját pörgetve? A válasz a gravitációban rejlik, részletezi a CNN több szakember megkérdezése után.
A gravitáció miatt ugyanis az emberi testnek keményebben kell dolgoznia, hogy visszajuttassa a vért a szívbe. Az ovális WC-ülőke ugyanakkor összenyomja a farpofákat, alacsonyabb helyzetben tartva a végbelet, mint mondjuk egy kanapén ülve. Mivel a gravitáció lefelé húzza az emberi test alsó felét, a megnőtt nyomás a vérkeringésre is hatással van. „Egyirányú érték válik, ahol a vér belép, de visszatérni már nem tud” – mondja Xue.
A végeredmény? A végbélnyílást és a végbelet körülvevő erek és vénák telítődnek vérrel és megnagyobbodnak, növelve az aranyér kialakulásának kockázatát. Az így történő erőlködés különösen.
Ez azonban nem az egyetlen potenciális probléma. A szakemberek szerint vécén történő túl hosszú ücsörgés a végbélsérv (végbélsüllyedés) kockázatát is növeli, de a medencefenéki izmok is gyengülhetnek emiatt. Pedig ezek rendkívül fontos szerepet töltenek be a bélmozgások koordinálásában.
Lai Xue azt tanácsolja, ha problémái vannak a megkönnyebbüléssel, 10 perc után inkább hagyja abba, és sétáljon egy kicsit; ez ugyanis serkentheti a bélizmokat és a bélmozgást. Szintén hangsúlyozza a hidratáció és a rostban gazdag ételek fogyasztását – ezekkel ugyanis kevesebb erőlködésre lehet szüksége ott, ahová a király is gyalog jár. A rendszeres székrekedés rák jele is lehet – ha ilyesmit tapasztal, kérjen orvosi segítséget.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.