A James Webb űrteleszkóp segítségével bukkantak a tudósok a LID-568 kódjelű szupermasszív fekete lyukra, aminek fényessége minden eddigi ilyen objektumnál nagyobb.
Különleges fekete lyukra bukkantak az amerikai Noir Lab tudósai. A LID-568-at a James Webb űrteleszkóp segítségével fedezték fel, és a számítások szerint az ősrobbanás után 1,5 milliárd évvel alakulhatott ki. A szupermasszív fekete lyuk kivételes sebességgel táplálkozik a környező gázból, így azt is megmutathatja, hogy ezek az objektumok hogyan képesek rövid idő alatt hatalmas méretűre nőni – írja az IFLScience.
A tudósok korábban is találtak már olyan fekete lyukakat, amelyek az univerzum korai időszakából származnak – akár régebbről is, mint a mostani –, ám ezek közül egyik sem táplálkozott olyan hevesen, mint a LID-568. A felfedezéséről szóló tanulmány a Nature Astronomy című tudományos lapban jelent meg.
Az objektum különlegessége, hogy az Eddington-határ 40-szeresével táplálkozik. Az Eddington-határ szerint bármely csillag egy meghatározott maximum fényességgel rendelkezhet, melyen túl a sugárnyomás meghaladná a gravitációs erőt, ennek következtében az anyag leválna a csillag felszínéről. Bár a Sir Arthur Stanley Eddington brit csillagász által meghatározott elméletet fekete lyukakra nem lehet egy az egyben ráhúzni, a tudósok ma is ezzel számolva mutatják meg, mennyire fényes az adott objektum.
A fekete lyukak rövid időre meghaladják az Eddington-határt, és hihetetlen mértékű fényt bocsátanak ki, miközben magukba szívják az anyagot. A LID-568 ezek közül is az eddigi legfényesebb. Julia Scharwächter, a Noir Lab egyik kutatója szerint az Eddington-határ feletti érték az egyik lehetséges magyarázat arra, hogy miért lehet látni az ilyen objektumokat a világegyetem ennyire korai szakaszában.
Hogy miként alakultak ki az ilyen fekete lyukak az ősrobbanás utáni rövid időszakban, megoszlanak a vélemények. Az egyik elmélet szerint a gázfelhők omlotta össze, a másik elmélet szerint viszont az ősi csillagok halálával keletkeztek. A LID-568 7,2 milliószor nehezebb a Napnál.
A felfedezése végső soron segíthet jobban megérteni az univerzum evolúcióját.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.