Igazából nem jó hír: már nem a Covid szedi a legtöbb áldozatot a világban a fertőzéses betegségek közül. A TBC lépett a helyére, pedig már ez is egy kezelhető kór.
Ismét a tuberkolózis a világ leghalálosabb fertőző betegsége, mutat rá az Egészségügyi Világszervezet (WHO) friss jelentése. A gümőkórként és röviden TBC-ként is ismert betegséget a 2020 elején kirobbant Covid–19 taszította le a trónról, ám a WHO friss tuberkolózisjelentése szerint ismét a TBC szedi a legtöbb áldozatot a világban.
Mint a Gizmodo kifejti, 2023-ban 8,2 millió embert diagnosztizáltak újonnan TBC-vel, ami rekordnak számít, mióta a WHO nyilvántartást vezet erről (1995). A halálesetek száma nagyjából 1,25 millió volt a tavalyi évben.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója felháborítónak nevezte, hogy a TBC még mindig ennyi embert betegít és öl meg, mivel megvannak az eszközök a felismerésére, a megelőzésére és a kezelésére is.
A tuberkolózist a Mycobacterium tuberculosis nevű baktérium okozza, az emberek között pedig légúton terjed. Többnyire a tüdőt támadja, de a baktériumok a test más pontjaiba is eljuthatnak. A betegség jellemzően légúti tünetekkel jár; mellkasfájdalom, hidegrázás és vér felköhögése egyaránt kísérheti.
Sokszor azonban lappanghat a fertőzés, és csak akkor okoz tüneteket, amikor – akár évekkel később – az immunrendszer valami más okból legyengül. A HIV-fertőzött személyek különösen érzékenyek a TBC-re; esetükben gyakrabban alakul ki akut, életveszélyes megbetegedés.
2023-ban a TBC halálozási mutatója már elég volt ahhoz, hogy minden más fertőző betegségnél veszélyesebbnek bizonyuljon. Ugyan a Covid–19 továbbra is jelentős veszélyt jelent, de a hozzá köthető, regisztrált halálesetek száma 2022 óta jelentősen csökkent.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.