Tech HVG 2024. október. 28. 15:03

Forradalmi módszer csökkentheti a daganatos betegségből felépülő gyerekek fájdalmát

A Nottingham Trent Egyetem kutatói azt próbálják meg felderíteni, hogy a kemoterápiás kezelés által okozott és felnőttkorban megjelenő fájdalomérzet kialakulása mögött milyen mechanizmusok húzódnak meg. Egy elképzelés már van rá.

Egészség 2024
Friss cikkek a témában

A brit egészségügyi adatok szerint a daganatos megbetegedésben szenvedő gyerekek esetében tízből nyolc esetében mondható el, hogy a túlélési ráta 10 év vagy annál is több lehet. A szakemberek szerint azonban a gyógyultak több mint fele időnként megjelenő vagy folyamatos fájdalomról számol be felnőttként. A Nottingham Trent Egyetem kutatói ezért most azt próbálják meg kideríteni, miként lehetne ezt a fájdalmat enyhíteni – számolt be róla a The Guardian.

Richard Hulse neurofiziológus csapatával együtt próbál meg választ találni a kérdésre. A legfőbb probléma, hogy a kemoterápia károsíthatja a fájdalom érzékelésében résztvevő idegsejteket, ami felnőttként folyamatos fájdalomérzet kialakulásához vezethet. Bár az ezt enyhítő kezelések már régóta elérhetőek, a fájdalom miatt a betegek életminősége jelentős mértékben romlik, a probléma mögött meghúzódó mechanizmusokról viszont még mindig keveset tudni.

Az egészséges emberekben a szervezet immunrendszere segít megőrizni az úgynevezett nociceptor, vagyis a fájdalomérzetért felelős receptorok mitokondriumait. A kemoterápia azonban megakadályozza ezt, ami azért probléma, mert a mitokondriumok azok, amik energiával látják el a sejteket. Hulse szerint azt szeretnék feltárni, hogy hogyan hatnak egymásra ezek az idegsejtek és maga az immunrendszer.

Készül az első védőoltás, amivel kivédhető lehet a petefészekrák

Az Oxfordi Egyetem kutatói egy olyan vakcina kifejlesztésén dolgoznak, ami megtanítja az immunrendszernek, hogyan ismerje fel a korai stádiumban lévő rákos sejteket, majd hogyan pusztítsa el azokat.

A csapat a kísérletek során arra keres választ, hogy az egészséges sejtek mitokondriumainak a sérült sejtekbe való átvitele megakadályozhatja-e a szükségtelen fájdalomérzetet.

Ha mindez sikerül, az nemcsak a gyerekek, de más, daganatos megbetegedésből felépült ember számára is komoly reményt adhat a teljes életre. A kutatás két éven át tart majd, eredményéről pedig folyamatosan beszámolnak majd a szakemberek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.